Pilotinfo

Podorlický slet v Ústí nad Orlicí

Přidáno: 16. Červen 2011Autor:

Pro létající čtenáře Pilotinfo.cz máme zajímavý tip na sobotu. Pokud si chcete vyzkoušet jak to vypadá na navigační soutěži, nebo si osvěžit létání bez GPS navigace vyražte na letiště v Ústí nad Orlicí LKUO. Pro všechny zájemce zde organizátoři připravili možnost zalétnout si devadesáti kilometrový navigační let nádhernou krajinou Orlického podhůří. Přestože si můžete vyzkoušet jak to na navigačních soutěžích chodí, nejedná se o soutěž! Neletí se na čas, ani se nebude hodnotit přesnost přistání. Účastníci dostanou sadu fotografií s připravenou mapou do které zakreslí místa, kde uvidí objekty na fotografiích. Po návratu z trati dostanou účastníci klíč a sami si vyhodnotí, jak se jim let vydařil. Pokud se zadaří, tak bude možné sledovat let některých posádek on-line na velkoplošné projekci v letištním baru. Podrobnější informace jsou na internetové adrese lkuo.webnode.cz, kde je možné vyplnit také předběžnou přihlášku k navigačnímu letu. Pokud budete chtít navigačku letět, je nutné přiletět do 10:00 selč a zúčastnit se briefingu v 10:30 v budově aeroklubu. Přihlaste se včas, počet startujících posádek bude omezen.

Hudba, jídlo a pití. To vše je zajištěno. Dobrou náladu vezměte sebou :-)

za letecké nadšence z Ústí nad Orlicí
Vladimír Kovář

Podorlický slet LKUO

Z webu organizátorů přinášíme podrobnosti o tom jak je pojatá jejich navigační soutěž-nesoutěž

To, co jsme pro Vás připravili, je sice let po definované trase podle mapy, kterou dostanete, a dokonce budete zakreslovat i fotografie stejně jako na klasických navigačních soutěžích, podstatným rozdílem je ale fakt, že se nesrovnáváte s ostatními. Jen sami se sebou :-). V Ústí máme řadu zkušeností s pořádáním klasických navigačních soutěží od úrovně typu pohár Petra Tučka po akci jakou bylo mistrovství světa v ultralehkém létání v roce 2007. Z vlastní zkušenosti ale víme, že do tohoto typu létání se pouští poměrně malá skupinka pilotů a ti ostatní zůstávají stranou. Jedním z důvodů, a možná tím hlavním, je fakt, že si každý z nás myslí asi toto: podle mapy se sice neztratím, ale s těmi, co chodí na soutěže, se nemůžu rovnat. Možná bych to zalítl dobře, ale co když ne? Mám já za potřebí ztrapňovat se před ostatními piloty, kdyby mi to náhodou nevyšlo? Nemám. No a je hotovo. Na soutěž neletím a vyrazím raději na slet kde si poklábosím, dostanu párek a pívo (pito :-) a je to taky fajn.

Nebudeme tedy dělat ani přistání do decku, ani hlídat čas a časové brány. Pouze Vám stanovíme startovní pořadí aby se nestávalo že budou rychlejší letadla dolétávat ty pomalejší. Na trati by pak bylo zbytečně husto.

Chceme vyjít vstříc právě těm, kteří si chtějí otestovat své navigační schopnosti tak trochu na zkoušku. Vyhodnocení si uděláte vy sami a když nebudete chtít tak nemusíte prezentovat nikomu, jak jste dopadli.

Můžete si vzít na palubu klidně i gps pro případ, že byste zakufrovali a nevěděli kudy kam. Víme, že toho nezneužijete. Nemáte totiž důvod. Podváděli byste pouze sami sebe.

Určitě se mezi Vámi najdou i tací, co jim nevadí, když jejich let budou ostatní sledovat online. Umožní to iPhone s free aplikací o které píšeme zde. Let těchto posádek budou moci ostatní sledovat na velkoplošné projekci v letištním baru. Bude možné také sledovat Váš let pod anonymní značkou a ostatní účastníci nebudou vědět o jakou posádku se jedná. Pokud máte tedy tento telefon nebo si ho můžete zapůjčit tak ho určitě vezměte sebou.

Pokud iPhone nemáte, ale budete mít zařízení, ze kterého lze vyexportovat záznam letu ve formátu KML nebo GPX, Umožníme Vám porovnání tohoto záznamu s tratí zakreslenou v google maps.

 

Tematicky související články

Leave a Reply

Prodej letadla Cessna
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.