Pilotinfo

Martin Šonka je vítězem seriálu Red Bull Air Race 2018 !

Přidáno: 18. Listopad 2018Autor:

Martin Šonka se stal prvním Čechem, který se stal mistrem světa v prestižní letecké soutěži Red Bull Air Race. Je to fantastický úspěch pro Martina, pro jeho tým i pro české sportovní letectví. Je to satisfakce pro všechny, kteří ho na jeho cestě podporovali a provázeli, počínaje jeho rodinou a konče trenérem Stanislavem Bajzikem. A je to svým způsobem Martinova skvělá odpověď těm, kteří stáli za jeho nedobrovolným odchodem z řad českého vojenského letectva.

Martin Šonka vítěz Red Bull Air Race 2018

Počasí v Dallaském Forth Worth hrozilo, že bude ovlivňovat průběh závodu, jak se zde již několikrát v minulosti stalo, nakonec zde ale naštěstí byla zejména „jen“ zima. Hned první souboj v Round of 14 přinesl dramatický okamžik, kdy se Pete McLeod nestihl srovnat do branky a jeden pylon šel po čistém řezu křídlem k zemi. Matt Hall, jeden ze tří favoritů na titul měl cestu volnou a užil si ji v odpočinkovém tempu, kdy zaletěl pomaleji než v tréninku.

V další dvojici byl sice Francouz Mika Brageot rychlejší než domácí Kirby Chambliss, ale ten se i se svým časem nakonec do Round of 8 dostal. Vedoucí muž šampionátu Michael Goulian se vcelku bez problémů také posunul do dalšího kola. Následoval první český zástupce, Petr Kopfstein, který letošní ročník věnoval zejména přípravě na sezónu 2019. Jeho klasický čistý let bohužel skončil v okamžiku, kdy ve stejném místě jako Pete McLeod „říznul“ pylon. Yoshihide Muroya měl volno. V pro české fanoušky nejnapínavějším souboji prvního kola zaletěl nevyzpytatelný Nocolas Ivanoff čas pod své možnosti, nicméně Martin Šonka nenechal nic náhodě a dokonale čistým letem stanovil dosud nejrychlejší čas závodu vůbec. V poslední dvojici se čekalo, zda Matthias Dolderer potvrdí svoji formu z tréninku. Nepotvrdil. A před závodníky byl Round of 8.

Zde napřed domácí veterán Kirby Chambliss přešel přes Japonce Muroyu a v následném souboji dvou nováčků v Master Class zvítězil Ben Murphy. Také třetí v pořadí na titul šampiona celého seriálu, Australan Matt Hall, nezaváhal. V posledním napínavém souboji dvou nejrychlejších nenechal Martin Šonka nic náhodě a zvítězil nad Michaelem Goulianem.

Ve Final 4 to byl vlastně již souboj dvou pilotů, Martina a proti němu již dvojnásobného vicemistra Red Bull Air Race Matta Halla. Tentokrát do hry nevstoupilo počasí ani technika a Martin Šonka byl po bezchybném letu na cílové pásce první! Ohromná gratulace!

Martin Šonka Red Bull 2018 Forth Worth Martin Šonka mistr světa RBAR 2018 Red Bull Team Sonka

 

Tematicky související články

One Response to “Martin Šonka je vítězem seriálu Red Bull Air Race 2018 !”

  1. 1
    Joe, Čeští RAFáci Says:

    Paráda!!
    Srdečně gratuluju Martinovi i jeho týmu k úžasnému úspěchu! :o)

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.