Pilotinfo

Startuje Akrobatická učebnice

Přidáno: 01. Březen 2011Autor:

Čtenáři serveru Piloinfo.cz budou mít možnost se postupně seznámit se všemi akrobatickými figurami tak jak je popisuje FAI Arestiho katalog akrobatických prvků.

Tady je nutná malá odbočka. Letecká akrobacie v podstatě vznikla v okamžiku, kdy už člověk uměl odstartovat, letět a přistát s letadlem. Někdy to byla akrobacie nechtěná, způsobená spíš neznalostí nebo počasím, stále častěji však šlo o úmysl pilota zkusit něco víc a tak jak je pilotům vlastní, předvést okolí, že umím něco víc než ti druzí. Jména jako Adolphe Pégoud nebo Petr Nikolajevič Nestěrov která jsou spojena s počátky aviatiky, jsou také spojena s prvními lety, které by bylo možné s výhradou nazvat akrobatické.

francouzský pilot Adolphe Pégoud

Po skončení první světové války, která znamenala ohromný rozvoj letecké techniky a spolu s ní i možností letadel, bylo najednou mnoho pilotů bez práce a mnoho laciných letadel z válečných přebytků. Tehdy vznikly tzv. letecké cirkusy, kdy piloti udivovali veřejnost svými divokými kousky a obstarávali si tak peníze na svojí obživu. Po tom co se jednotlivé země postupně vzpamatovaly z hospodářského útlumu a začaly znovu zbrojit, vrací se znovu do akrobacie i peníze. Jednak to byly letecké továrny a jejich piloti, kteří pokud chtěli své výrobky prodat, museli také zákazníkům ukázat, co jejich stroje umí, jednak i armády si uvědomily, že musí daňovým poplatníkům něco předvést a to něco byly odvážné kousky vojenských pilotů. Ale to všechno nebyla akrobacie, jak ji známe dnes.

Tady můžou znalci namítnout, že přece akrobacie se létala již v roce 1936 na Olympijských hrách v Berlíně, ale podle mě to pořád ještě nebyla akrobacie. Tehdy totiž záleželo na každém pilotu, jak své vystoupení pojme, akrobatické létání bylo (co se hodnocení týká) podobné krasobruslení, v porotách seděli umělci a celebrity a hodnotili to které vystoupení, podle toho jak se jim líbilo. Nikoliv tedy podle náročnosti odlétaných figur. Zásadní změnu tak přinesl až v roce 1961 plukovník španělského letectva José Luis de Aresti Aguirre, když publikoval katalog akrobatických figur pod názvem Sistema Aerocryptographica Aresti.

V našem seriálu si rozebereme každou jednotlivou figuru a průvodci vám budou ti nejlepší čeští akrobatičtí piloti dneška i minulosti.

španělský pilot Aresti autor akrobatického katalogu

Štítky:

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.