Pilotinfo

Emirates si dnes převzala svůj stý Airbus A 380

Přidáno: 03. Listopad 2017Autor:

Společnost Emirates dnes při speciálním ceremoniálu převzala v prostorách haly společnosti Airbus v německém Hamburku již stý Airbus A380 do své flotily. Převzetí stého letounu A380 je důležitým milníkem, jenž prohlubuje závazek programu A380 společnosti Emirates. Stý Emirates Airbus A380 je poháněný motory Rolls-Royce a má konfiguraci o třech třídách. První třída nabízí 14 privátních suites, 76 míst je k dispozici v byznys třídě. Kapacita ekonomické třídy je 426 míst. Samozřejmostí je i nový palubní salónek, který si bude možné prohlédnout na blížící se Dubai Air Show. Po jejím skončení bude letoun uveden do provozu na linkách Emirates.

„Pro Emirates představuje letadlo A380 velký úspěch. Byli jsme schopni jej zužitkovat i na letištích, která mají omezené časové sloty. Taktéž jsme navýšili poptávku na letištích regionálního významu a na sekundárních letištích. Pokaždé, když zavádíme novou linku, vyvolá to nejen zájem,
ale i poptávku mezi cestujícími, které láká právě zážitek z paluby Emirates A380. I nadále budeme pokračovat v programu A380, stejně jako s Airbusem a dalšími partnery, abychom i dále rozvíjeli tento produkt. Dalších 42 objednaných letadel A380 potvrzuje náš závazek,”
 prohlásil šejk Ahmed bin Sajíd Al-Maktúm, předseda a výkonný ředitel společnosti Emirates Group.

Emirates 100 Airbus A 380

 

Při příležitosti převzetí stého letadla Airbus A380 odhalila Emirates i speciální zbarvení, kterým vzdává hold zesnulému zakladateli Spojených arabských emirátů Jeho Veličenstvu šejkovi Zajdovi bin Sultán Ál Nahjánovi. Jeho Veličenstvo šejk Ahmed bin Sajíd Al-Maktúm řekl: „Rok 2018 je rokem šejka Zajda. Oslavujeme tak nejen sto let od narození zakladatele naší země, ale i jeho odkaz. Společnost Emirates je hrdá na to, že při převzetí 100. A380 může touto livrejí vzdát hold muži, který sehrál velmi důležitou roli v utváření a rozvoji Spojených arabských emirátů.”

„Stejně jako je A380 průkopníkem v mnoha oblastech, šejk Zajd byl také opravdovým průkopníkem a vizionářem. Jeho odkaz, který v sobě nese mnoho inspirace, odvahy a odhodlání, v Emirates při provozování A380 sdílíme a vnímáme tuto poctu vhodný způsob oslavy těchto hodnot,” dodal šejk.

Program Airbus A380 vytváří a podporuje průmyslová výrobní pracovní místa napříč celým odvětvím a globálním leteckým výrobním řetězcem. Airbus odhaduje, že objednávky letounu A380 vytváří na 41 tisíc přímých, přidružených a navazujících pracovních pozic v Evropě, přičemž zhruba 14 500 pozic je zajišťováno v Německu. Jedná se o vysoce kvalifikované pracovní pozice, jež mají dopad na špičkové dodavatelské řetězce. Tvoří se tak významný násobící výrobní efekt v zemích, kde má Airbus své letecké výrobní zázemí. V Evropě dosahoval na přelomu let 2013 a 2014 odhadovaný dopad investic, které s sebou nesla výroba letadel Emirates A380, hodnoty až 3,4 mld. eur HDP. V Německu a Francii dosahuje investiční dopad až 1,2 mld. eur na každou zemi.

V dubnu 2015 podepsala Emirates se společností Rolls-Royce smlouvu na dodání motorů Trent 900, včetně jejich servisu, v celkové hodnotě 2 21,85 mld. Kč (8,7 miliardy eur). Motory pohání 50 letadel Emirates Airbus A380, která zahájila svůj provoz v roce 2016. Pro Rolls-Royce byla tato smlouva historicky největší, již kdy společnost podepsala. Tato dodací smlouva se řadí mezi nejhodnotnější exportní smlouvy, které byly kdy uzavřeny mezi Emirates a britskou společností. Tato investice letecké společnosti byla součástí investičních aktivit ve Velké Británii a v Evropě.

Emirates je největším operátorem letadel typu A380 na světě, přičemž tento letoun létá na pravidelných linkách do 48 destinací napříč šesti kontinenty. Doposud až 70 letišť mělo možnost přivítat letoun Emirates A380 při příležitostech jednorázových letů, přistáních speciálních pamětních letadel, zkušebních letů anebo dalších provozních nasazeních.Ročně letecká společnost rozšíří svou flotilu A380 o 11 letadel. Na přelomu let 2016 a 2017 si do své flotily připsala Emirates rekordních 19 letounů tohoto typu.

V Dubaji navíc Emirates provozuje první letištní halu, která byla jako první na světě postavena přímo pro letadla typu A380. Hala, do které se investovalo 72,6 mld. Kč (3,3 mld. USD), nabízí cestujícím bezkonkurenční zázemí, včetně duty-free obchodů, lázní, restaurací a mnoho dalšího. Cestující první a byznys třídy mají navíc zajištění přímý nástup do letadel. Emirates má 1 500 palubních posádek a více než 23 000 členů palubního personálu speciálně vyškolených pro obsluhu a provoz flotily A380.

Tematicky související články

Leave a Reply