Pilotinfo

Britské královské letectvo plánuje historicky nejpočetnější účast v České republice

Přidáno: 26. Duben 2012Autor:

Britské královské letectvo (Royal Air Force – RAF) plánuje pro nadcházející Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky historickou účast nejenom v historii naší akce, nýbrž i v historii České republiky. Na nebi nad mošnovským letištěm by se  totiž mělo představit celkem pět display teamů RAF, a šlo by tak nejenom o nejširší prezentaci RAF na českém nebi, ale současně také i o vůbec nejrozsáhlejší účast všech vojenských letectev v historii v Česku. Konečná podoba účasti RAF v Ostravě bude záviset na aktuálních požadavcích na operační nasazení letounů a pilotů Královského vojenského letectva, s účastí akrobatické skupiny Red Arrows se nicméně počítá.

RAF se chystá v letové ukázce postupně předvést širokou škálu svých letounů: Tutor, Tucano, King Air, a Hawk. Velkým finále pak budou několik let očekávání Red Arrows, kteří se na Mošnov vrátí po šesti letech. RAF by se samozřejmě mělo představit také na statické ukázce, včetně letounu včasné výstrahy E-3D Sentry ze základny ve Waddingtonu, který se tak na mošnovském letišti představí již po páté jako na jediné akci ve střední Evropě.

Britští Red Arrows měli své vystoupení předvést návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě již v loňském roce. Avšak na poslední chvíli muselo být bohužel zrušeno.

“Ve Velké Británii je letos olympiáda, řada tradičních leteckých akcí je přesunuta nebo zrušena. Royal Air Force je však tradičním a velice váženým účastníkem Dnů NATO v Ostravě a každoročně to návštěvníkům dokazuje“, vysvětluje Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním pořadatelem akce.

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil již několik let patří z pohledu RAF mezi jednu z vůbec nejvýznamnějších akcí v celé Evropě. V roce 2007 zde jako na první akci ve střední Evropě RAF na statické ukázce předvedlo svůj nejmodernější bojový letoun Eurofighter Typhoon a stejně tak, rovněž ve středoevropské premiéře, jeho display team v roce 2009. V roce 2010 pak RAF na mošnovském letišti jako na poslední akci mimo Velkou Británii prezentovalo svůj stíhací letoun Tornado F3 a také legendární bojový letoun Harrier Mk 9. Ve stejném roce Dny NATO v Ostravě osobně navštívil velitel RAF, Air Chief Marshal Sir Stephen Dalton.

Pět měsíců před akcí potvrdilo účast čtrnáct zemí, z nichž vůbec poprvé se v Ostravě představí Švýcarsko, Estonsko, Litva a Slovinsko.  Organizátoři ještě samozřejmě intenzivně jednají o účasti s dalšími zeměmi například – Francií, Španělskem, Švédskem a USA.

akrobatická skupina RAF

Tematicky související články

Leave a Reply