Pilotinfo

Dny NATO v Ostravě budou ve znamení dvacetiletého výročí od založení České republiky

Přidáno: 11. Září 2013Autor:

Program 13. ročníku nejnavštěvovanější vícedenní akce v České republice se nese ve znamení dvacátého výročí samostatné existence Armády České republiky a Ozbrojených sil Slovenské republiky.  Svou účast na nejdůležitější letecko-armádně-bezpečnostní akci ve střední Evropě potvrdily vojenské i policejní jednotky ze šestnácti zemí. Spolu s českými vojáky, policisty, hasiči, záchranáři a celníky opět předvedou návštěvníkům to nejlepší z prostředků, kterými disponují v oblasti zajišťování bezpečnosti. Mezi hlavní atrakce víkendové show na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově 21.-22. září 2013 bude patřit slavnostní společný průlet taktických letectev České a Slovenské republiky, ojedinělá demonstrace čerpání paliva za letu dvou letounů JAS-39 Gripen z letounu C-130 Herkules, prezentace těžkého transportního letounu An-124 Ruslan, výjimečná akrobatická vrtulníková skupina Patrulla ASPA a divácky oblíbená letecká akrobatická skupina Turkish Stars.

Letošní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády České republiky, které jsou ve znamení 20. výročí vzniku samostatné České republiky, ozdobí dvě mimořádné letecké události na zemi i ve vzduchu. Slavnostní společný průlet taktických letectev obou států, kdy se letouny JAS-39 Gripen a bitevníky L-159 Alca z výzbroje Vzdušných sil AČR předvedou se stíhači MiG-29 a cvičnými letouny L-39 Albatros Vzdušných sil Ozbrojených sil Slovenské republiky. „Na českém nebi bylo česko-slovenskou formaci možné vidět velmi zřídka, věřím, že to bude silný zážitek pro všechny návštěvníky,” uvedl velitel Vzdušných sil Armády České republiky plukovník Libor Štefánik.

Na statické ukázce se představí legendární těžký transportní letoun An-124 Ruslan, který je jinak na podobných akcích k vidění velmi zřídka, a to po celé Evropě. V tomto roce jde o jeho jedinou prezentaci v rámci celé Evropy, která bude doplněna navíc atraktivní ukázkou vjezdu bojové techniky do Ruslanu 2x v každém víkendovém dni. Podruhé ve své historii se představí na mošnovském letišti i divácky oblíbená letecká akrobatická skupina Turkish Stars a poprvé uvítají diváci Dnů NATO v české premiéře i španělskou akrobatickou skupinu Patrulla ASPA, létající na pěti vrtulnících EC 120 Colibri! Další premiérou na akci bude i vystoupení historické letky švédského letectva, které na mošnovské letiště vysílá na letovou ukázku dvě skutečné lahůdky – stíhače Saab AJS 37 Viggen a J29F Tunnan.

Na statických ukázkách najdou návštěvníci např. opět nepřehlédnutelný letoun včasné výstrahy E-3A AWACS ze sil NATO, britské Tornado GR4,  nejmodernější variantu francouzského stroje Mirage 2000 5F, německé Tornado IDS, F-16 holandského letectva  nebo slovinský cvičný PC-9M Hudournik, vrtulníky A 109 belgického nebo OH 58 Kiowa rakouského letectva a.j.

Vstup na akci, včetně víkendového programu na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově 21.-22. září 2013, zůstává nadále bezplatný.

Dny NATO v Ostravě 2013

Tematicky související články

Leave a Reply