Pilotinfo

Letiště Vodochody má zpět kladné stanovisko EIA

Přidáno: 15. Srpen 2017Autor:

Mezinárodní letiště Vodochody od Ministerstva životního prostředí opět získalo platný posudek vlivu na životní prostředí. Letiště má tedy zpět důležitý dokument, nezbytný pro připravovanou modernizaci, nyní tedy může žádat o územní rozhodnutí. Dnes o tom informoval Ivo Mravinac, tiskový mluvčí investiční skupiny Penta, která je majitelem vodochodského letiště.

Rozhodnutí potvrdilo také Ministerstvo životního prostředí, nicméně nepodalo žádné vysvětlení proč v minulosti již jednou vydané kladné stanovisko EIA odebralo a nyní po několika letech opětovně vydalo. Celý projekt tak Ministerstvo životního prostředí svým nikdy nevysvětleným rozhodnutím z roku 2014 zdrželo minimálně o tři roky. Podle zdrojů z Ministerstva životního prostředí šlo v roce 2014 o politické, nikoliv odborné rozhodnutí, kterým nové vedení chtělo vyjít vstříc nátlakovým a „ekologickým“ sdružením. Vzhledem k tomu, že tehdejší argumentace Ministerstva životního prostředí pro odebrání kladného stanoviska, bylo argumentačně neudržitelné, došlo nyní k jeho opětovnému potvrzení. Nicméně mluvčí Ministerstva životního prostředí nyní alespoň tvrdí, že „stanovisko EIA z roku 2013 je tak platné a spolu s dnes vydaným ověřením použitelné jako jeden z nezbytných podkladů pro povolovací řízení, ve kterých se teprve bude fakticky rozhodovat o povolení záměru, jako je například územní řízení, stavební řízení a další“.

Přestože Praha by vzhledem k přetížení letiště Praha Ruzyně další letiště již dnes zoufale potřebovala, je modernizace toho vodochodského během na dlouhou trať. V optimistickém případě se hovoří o pěti až sedmi letech. Vždyť kladný posudek EIA, tak jak byl vydán v roce 2013 obsahoval přes 120 podmínek, které letiště Vodochody musí splnit před zahájením provozu.

Letiště Aero Vodochody

Tematicky související články

Leave a Reply