Pilotinfo

Ohlédnutí za Open Skies for Handicapped 2017 v Hradci Králové

Přidáno: 10. Červenec 2017Autor:

Snad každý z nás snil někdy o tom, že se proletí v letadle, uvidí svět z ptačí perspektivy a zažije ten zvláštní a opojný strach z létání. Pro většinu z nás to je v dnešní době dostupná záležitost, ne však pro postižené občany. A právě odnést si zážitek z vyhlídkového letu je smyslem akce „OPEN SKIES FOR HANDICAPPED“, kterou v letošním roce již po desáté pořádaly Letecké služby Hradec Králové a.s. na letišti v Hradci Králové dne 17.6.2017. Tento den je určen primárně pro naše handicapované spoluobčany z celé České republiky a je pro všechny návštěvníky zcela zdarma.

Celá akce byla, jako v minulých letech, pod záštitou ministra obrany, hejtmana Královéhradeckého kraje, primátora města Hradec Králové. Logistickou podporu ve formě lékaře se zdravotním personálem zabezpečila Agentura vojenského zdravotnictví Hradec Králové. Letadla CASA C-295M a L-410 Turbolet, i s profesionálním leteckým personálem byla poskytnuta 24. základnou dopravního letectva v Praze – Kbely, bez jejichž každoroční podpory by nebylo možné tuto akci uskutečnit. V letošním roce nás navíc podpořilo letounem L-410 Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM Praha a vrtulníkem MD-500 firma European Air Services s pilotem firmy Heli Czech, jejichž prostřednictvím se prováděly vyhlídkové lety v okolí Hradce Králové. Akce byla uskutečněna také díky velké podpoře hlavních sponzorů hejtmana Královehradeckého kraje, primátora města Hradce Králové, Dopravního podniku Hradec Králové, firmy RETIA a dalších sponzorů. Tímto bychom jim chtěli poděkovat za jejich podporu.

OPEN SKIES FOR HANDICAPPED 2017

O tuto unikátní akci, která je jedinečná nejen v České republice, ale i v celé střední Evropě byl, stejně jako v minulých letech, velký zájem a zúčastnilo se jí okolo 3 500 lidí. Během 51 letů v již zmíněných letounech si let s nadšením užilo celkem 705 dětí i dospělých s pohybovým či jiným postižením a jejich doprovody.

I když vynést handicapované lidi do oblak, jak kdysi výstižně napsal spisovatel Ivan Vyskočil – vždyť přece létat je tak snadné, bylo hlavní myšlenkou celé akce, byl zde zabezpečen i bohatý doprovodný program. Návštěvníci mohli shlédnout seskok profesionálních parašutistů, výstavu vojenské a letecké techniky, modely letadel a pozemní techniky, výcvik psů, ornitologové, kteří vysvětlovali důležitost dravých ptáků na letišti. Dále zde byli zástupci z autoškoly Bleha Hradec Králové, kteří zdravotně postiženým umožnili vyzkoušet si zážitek z řízení auta. Tuto zkušenost oceňují nejvíce zrakově postižení, kteří odchází s velkým nadšením a širokými úsměvy na rtech. Další zajímavostí bylo letadlo Ultralight s upraveným řízením pro vozíčkáře. Diváci se mohli potěšit leteckou ukázkou historického letounu, vrtulníků a velký potlesk sklidil také motokaskadér Pavel Vik. Pro děti byl připraven skákací hrad a malování na obličej, mohly se po letišti projet vláčkem DPMHK a pobavit se s klaunem. Celý den si mohli účastníci užít hudební produkci v podání různých hudebních skupin.

OSH patří k vrcholně oduševnělým akcím, kdy si účastníci a dobrovolníci uvědomují smysluplnost konání této akce. Nejde zde o prospěch, podstatou je vzájemné sdílení nejen myšlenek a slov, ale i o společně strávený čas. Tuto vznešenou myšlenku si uvědomíte zvláště tehdy, kdy za celý den strávený na hradeckém letišti potkáváte rozzářené tváře návštěvníků a slyšíte nadšený výskot nejen handicapovaných dětí z prožitých zážitků. O tom také svědčí spousta pozitivních reakcí a zaslaných dopisů ze strany návštěvníků. Nekonečné úsměvy na tvářích dětí a dospělých handicapovaných vystupujících z letadel bylo tou největší odměnou.

Akce OSH vzešla od několika výjimečných lidí. Pod názvem „létání bez bariér“ vznikla na letišti ve Skutči. Vzhledem k větším možnostem a potenciálu letiště Hradec Králové Letecké služby HK jako provozovatel letiště vstoupili do jednání s AČR a hlavně díky ochotě všech jejích složek se mohlo otevřít nebe nad Východními Čechami pro všechny postižené se zájmem o vyhlídkový let.

Armáda první rok poskytla letoun An-26 a vrtulník Mi-17. Následující roky pak letouny An-26 a L-410, poslední ročníky letouny CASA C – 295M a L-410. V letošním roce nás podpořilo letounem L-410 Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM Praha a vrtulníkem MD 500 firma European Air Services s pilotem od firmy Heli Czech. Závěrem lze jen říct – je krásné mít sny a nevzdávat se jich. Uvědomit si hranici svých možností, ale nebát se ji překročit. Je krásné podívat se z výšky, kde létají ptáci až tam, kde začínají nové obzory radosti a naděje.

Velké poděkování za pořadatele LSHK a.s. patří všem, kteří přispěli nebo se podíleli na akci OSH 2017: AČR (základna Kbely, základna Čáslav), Agentura vojenského zdravotnictví Hradec Králové, Královéhradecký kraj, Magistrát města Hradec Králové, Calendarium Regina, Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM Praha, European Air Services, Heli Czech, A-Prim-Air, Policie ČR (cizinecká, státní), Městská policie Hradec Králové, Dopravní podnik města Hradec Králové, RETIA, Tepelné hospodářství Hradec Králové, MAPET – HK.cz, Twin trans, Sivak, Transcon, Rotexim, OMV – čerpací stanice Pardubice, ZD Všestary, Agroslužby CZ, pan Vlastimil Novák za ukázku historického letounu, pan Eliáš za letovou ukázku vrtulníkem Bell 427, Pavel Vik – motokaskadér, skupina parašutistů (Tandem HK), Autoškola Bleha, Vojenská historická technika (p. Miroslav Tuček), FALEMO letečtí modeláři, Centrum výcviku psů pro postižené, EKUS – p. Stýblo a ostatní dobrovolní spolupracovníci, bez jejichž odhodlání a ochoty pomoci by handicapovaní spoluobčané nemohli okusit krásu adrenalinového prožitku.

OPEN SKIES FOR HANDICAPPED letiště Hradec Králové 2017 OPEN SKIES FOR HANDICAPPED 2017 LKHK OPEN SKIES FOR HANDICAPPED Hradec Králové 2017

Tematicky související články

Leave a Reply