Pilotinfo

Švýcarské Junkersy Ju 52 jsou dočasně uzemněné

Přidáno: 23. Listopad 2018Autor:

Srpnová nehoda Junkersu Ju 52 z flotily společnosti Ju-Air má další následky. Aktuálně švýcarský úřad pro civilní letectví OFAC dočasně uzemnil i zbývající dva letouny tohoto typu provozované touto společností z letiště Dübendorf.

Důvodem pro současné rozhodnutí je nález trhlin a koroze na nosnících křídel havarovaného letadla. Jde o poškození, které není možné zjistit během běžné údržby a ze strany úřadu jde o preventivní opatření do doby ukončení vyšetřování srpnové nehody. Úřad při svém rozhodnutí argumentuje tím, že všechny letouny Ju-Airu jsou ze stejné doby, s relativně obdobnou historií, a proto je předpoklad, že budou ve stejné kondici.

Junkers Ju 52

Junkres Ju 52 HB – HOT ve filmu Valkýra

Vyšetřování nehody vede jiný úřad – Švýcarská vyšetřovací služba pro bezpečnost v dopravě SESE. Podle dosavadních neoficiálních informací technický stav letadla nebyl důvodem nehody. Tím podle všeho bylo přetížení letounu v kombinaci s velmi vysokými teplotami a letem ve velké nadmořské výšce a přitom v relativně nízké výšce nad terénem (v Alpách). Letoun HB – HOT, výrobního čísla 6595, byl tehdy plně obsazen sedmnácti cestujícími a třemi členy posádky. Junkers měl v té době za sebou službu ve švýcarském vojenském letectvu v letech 1939 až 1985 a od té doby létal ve službách Ju-Airu.

Tematicky související články

Leave a Reply