Pilotinfo

Trojice Bückerů Bü 131 se představí na Aviatické pouti 2014

Přidáno: 19. Březen 2014Autor:

Pořadatelé Aviatické pouti pravidelně zařazují do programu vystoupení připomínající významná výročí letecké historie. Nejinak tomu bude i v letošním roce, kdy se na pardubickém nebi mimo jiné představí trojice dvouplošníků Bücker Bü 131 německé skupiny Bavarian Bücker Formation. Na Aviatické pouti, konané ve dnech 31. května a 1. června, se však nepředstaví poprvé. Již několik let sympatické posádky Bückerů rády létají do České republiky na letecké dny.

Bavarian Bücker Formation

Bavarian Bücker Formation na letišti Pardubice

V letošním roce jejich elegantní vystoupení, doprovázené kouřovými efekty, připomene i osmdesáté výročí prvního vzletu tohoto cvičného dvouplošníku, jehož první exemplář se do vzduchu premiérově vznesl v dubnu 1934. Německé dvouplošníky označené Bü 131 Jungmann byly rozšířeny v řadě států světa a mají i přímou vazbu k Československému leteckému průmyslu. Již v roce 1936 se firma Tatra ve Studénce stala prvním zahraničním výrobcem produkujícím tento letoun v licenční výrobě. Celkem v podniku Tatra vyrobili 35 kusů. Další výroba na našem území probíhala za okupace v podniku Aero a tam také pokračovala v prvních poválečných létech pod označením Aero C-4 a C-104. Skupina Bavarian Bücker Formation létá na strojích pocházejících z novovýroby v Polsku.

Bavarian Bücker Formation

Bavarian Bücker Formation na Aviatické pouti

„S piloty s Bavarian Bücker Formation již dlouhodobě spolupracujeme, protože i v České republice létá několik dvouplošných Bückerů a většina z nich létá i na mezinárodní srazy, kde dochází k předávání zkušeností z provozu těchto historických letadel. Na Aviatické pouti piloti Bavarian Bücker Formation představí skupinovou slétanost lahodící oku diváka a vrátí nás do dob, kdy dvouplošníky dominovaly nebi na celém světě,“ říká k připravovanému programu Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Bavarian Bücker Formation

Bavarian Bücker Formation – smoke on

Tematicky související články

2 Responses to “Trojice Bückerů Bü 131 se představí na Aviatické pouti 2014”

  1. 1
    Pete Says:

    Kompletně opsáno z webu A.P. pane “autore” ?

  2. 2
    Quax Says:

    Nikoliv pane “Pete” upřímně web AP nenavštěvujeme, ale rádi jsme zveřejnili tiskovou zprávu, kterou nám organizátoři AP zaslali ke zveřejněni. A protože AP považujeme za jednu z vrcholných leteckých akci v ČR, rádi jsme ji zveřejnili.

Leave a Reply