Pilotinfo

Tuto sobotu se opět otevře pro veřejnost hangár na letišti Praha Točná

Přidáno: 09. Červenec 2021Autor:

Tuto sobotu 10.července se po dlouhé době opět na letišti Točná uskuteční Den otevřeného hangáru. Vše se bude točit kolem posledního létajícího „přírůstku“ tamního Leteckého muzea, legendárního letounu Hawker Hurricane, který na točenské travnaté vzletové a přistávací dráze poprvé přistál 14.června 2021.

Vládní nařízení v době koronavirové pandemie a pak i požár části pláště hangáru – to vše v letošním roce oddálilo veřejností tolik vyhledávané Dny otevřeného hangáru na letišti Točná. Nyní v sobotu ale bude možné uvedené letiště v době od 13:00 do zhruba 18:00 hodin navštívit a počasí snad bude také pěkně letní. Jak už jsme řekli, hlavní hvězdou dne bude Hawker Hurricane, pojďme si něco o tomto konkrétním letounu říci z jeho dlouhé a také mimořádně zajímavé historie.

Hawker Hurricane letiště Točná

Nový exponát točenského muzea je stroj Hawker Hurricane Mk. IV (KZ321) a byl vyroben v Anglii společností Hawker Aircraft Ltd. ve velmi známém výrobním závodě v Kingston upon Thames mezi listopadem 1942 až dubnem 1943. Tehdy se vyráběla velká série 1200 letadel tohoto typu a některé z nich byly dokončeny v tzv. tropické verzi. Náš Hurricane o kterém hovoříme začal svoji službu u Royal Air Force (RAF) ve stavu 6. peruti v italském městě Grottaglie v provincii Taranto, mimochodem toto letiště je dodnes v provozu. Tamní letka ale byla brzy převedena do Balkan Air Force a stěhovala se o pár měsíců později do Řecka, náš Hurricane nakonec létal i v Itálii nebo Jugoslávii a tam v Prkosu se dočkal konce války v dobrém technickém stavu.

Další dějství letoun v poválečné době zaválo až do Palestiny a Nikósie na Kypru, kam se jeho letka přesunula. Už tehdy však Hurricany patřily k rychle zastarávajícím strojům a tak nakonec i ten náš byl vyřazen z aktivní služby během ledna 1947. Pak se jeho stopa poněkud ztrácí a letoun je znovu objeven jako „vrak“ v relativně zachovalé kondici až v jednom kibucu v Izraeli na předměstí Jaffy společností Doug Arnolds Warbirds of GB Limited během roku 1983. Právě Izrael byl dřívějším domovem již zmíněné 6. perutě, odkud se přesunula na Kypr v září 1946. V roce 1983 se tak Hurricane vrací do Anglie a nejdříve je uložen ve skladu. Až v roce 1991 jej získalo známá organizace The Fighter Collection a pod jejich hlavičkou byl stroj přepraven do Duxfordu , aby se během léta 2001 dostal do zkušených rukou techniků u společnosti Hawker Restorations Limited ze Suffolku. Letoun podstoupil velmi komplexní renovaci a na jejím konci byl ve stavu letadla s nulový náletem – tedy jako z výrobní linky. Po záletu létal v Duxfordu s registrací G-HURRY, tím však jeho historie nekončí.

V březnových dnech roku 2006 se stroj stává majetkem společnosti Heritage Wings of Canada a nutno uvést i fakt, že stroj KZ321 je opravdu posledním existujícím letounem Hurricane Mk.IV. Na Točné můžeme vidět Hurricane již v barvách našeho leteckého esa létajícího v RAF, pilota Karla M.Kuttelwashera, příslušníka 1. perutě RAF v Tangmere. Stroj je v podobě jeho tehdejšího letounu Mk.IIc, BE 150 a nezbytnou rekonstrukci prodělal v Belgii, odkud přes Německo s pilotem Jirkou Horákem na Točnou přilétl. Co se týče zbravení, jde o tzv. Day Fighter Scheme, což bylo zbarvení denních stíhačů RAF od léta 1941 a bylo zvoleno záměrně pro točenský Hurricane, neboť zastupuje osobní letoun Karla Kuttelwashera a současně s ním létala i řada našich dalších pilotů u slavné 1. perutě RAF.

Pokud tuto sobotu dorazíte na letiště Točná, uvidíte opravdu unikátní a navíc plně letuschopný stroj, o kterém mnoho leteckých fandů snilo mnoho desítek let. A je to svým způsobem i poděkování všem našim letcům sloužícím v zahraničí v boji proti hitlerovskému Německu, jejichž jméno bylo minulým režimem zatracováno, špiněno a jakákoliv zmínka o zahraničních letcích byla tvrdě postihována. To dnes už dávno neplatí. Letecké muzeum Točná pozvalo právě na přílet Hurricane rodiny několika letců RAF, aby tak vzdalo díky jejich službě vlasti v zahraničí. Popřejme letounu Hurricane ještě hodně dlouhý letecký život a jeho pilotům krásné létání s legendárním strojem.

Hawker Hurricane

Tematicky související články

Leave a Reply