Pilotinfo

Pomník našim pilotům u RAF opět v nesnázích

Přidáno: 13. Říjen 2014Autor:

Poklidné babí léto v průběhu tohoto týdne rozvířila neskutečná zpráva , která opět hrozí mezinárodní ostudou. Je to jen pár měsíců od okamžiku , kdy jsme byli přítomni na pražském Klárově slavnostnímu odhalení pomníku našim letcům bojujícím v řadách britské Royal Air Force. Slavnosti byli přítomni nejen přeživší letečtí veteráni , ale mnoho hostů z ČR i zahraničí. Jaký šok na mnohé čekal , když pražský odbor památkové péče rozhodl o tom, že památník Okřídleného lva musí být přemístěn ze své současné lokace na Klárově na jiné, zatím ještě neurčené místo v Praze.

Památník byl slavnostně odhalen 17. června 2014 Sirem Nicholasem Soamesem, vnukem Winstona Churchilla . Euan Edworthy a plk. Andrew Shepherd, kteří celý projekt zorganizovali a od soukromých dárců z řad britské komunity žijící v Praze vybrali 100 000 liber, vyjádřili nad tímto rozhodnutím hořké zklamání. V mezinárodním měřítku téměř neslýchaná věc , opět tedy bezkonkurenčně vyčníváme a úřední „šiml“ řehtá na plné hrdlo …

Adrian Wheeler, jeden z předních zástupců fondu Okřídleného lva, vyjádřil své rozhořčení nad tímto zneuctěním letců, kteří riskovali své životy a v mnoha případech o ně také přišli, aby osvobodili svou zemi od nadvlády nacistů: „Tito muži byli nejstatečnější ze všech statečných. Nasadili své životy v boji se Spojenci o znovuzískání svobody a suverenity malého národa, který byl bezostyšně zastíněn Hitlerovými stoupenci. Okřídlený lev budoucím generacím připomíná, že těchto 2 500 letců nemohlo být poraženo. Pokud si nezaslouží významný památník oni, tak kdo jiný?“.

Odhaleni_Okridleneho_lva,_17._cervna_2014

Zástupci fondu Okřídleného lva nyní zřídí nadaci na ochranu a zachování památky československých letců, kteří se za druhé světové války připojili k RAF. Jejím prvním krokem bude distribuce knihy a filmu popisujících únik letců z jejich rodné země, vřelé přijetí ze strany RAF, jejich přínos k vítězství Spojenců a také to, jak v mnoha ohledech získali mezinárodní uznání pro své výjimečné nasazení v leteckém boji.

Bez obalu řečeno – kdopak si asi brousí zuby na stejné místo ? Dnes začínají v naší zemi další volby , jde opravdu jen o náhodu a nebo pečlivé načasování celé akce ? Naštěstí se již nechala slyšet poslední instituce , která má mít poslední slovo. Ministerstvo kultury ČR zastoupené jeho ministrem Danielem Hermanem ( byl přítomen při odhalení pomníku ) dalo jednoznačně najevo , jak má pomník zůstat na stejném místě. Pan ministr pro televizi dokonce poznamenal , jak je ochoten se k němu třeba i připoutat , pokud by jej magistrát nebo někdo jiný chtěl odstranit. Za pár dnů si navíc budeme v listopadu připomínat čtvrt století od sametové revoluce.

Co se ale děje kolem tohoto pomníku , to je v přímém rozporu s tím , o co jsme tehdy všichni bojovali. A i zde se nedáme. Už nyní se pracuje na seznamu jmen odpůrců pomníku a hlavně – kdo za nimi stojí. Je nejvyšší čas dát najevo komukoliv, jak si po památce skutečných hrdinů naší země nenecháme šlapat. Kdopak asi z tzv. přeplácených a preferovaných „umělců“ měl umístit své dílo na stejném místě v blízké budoucnosti ? Ono to stejně praskne … A nebo jde o zájmy zcela jiné ? Naši letci mají důstojný pomník za to , jak nasazovali své životy v boji za naši vlast. Bude jen na nás, zda-li se nám podaří ochránit jejich památku i pro další generace. Nyní je více než vhodná příležitost.

Okridleny_lev_na_Klarove

Štítky: , , ,

Tematicky související články

One Response to “Pomník našim pilotům u RAF opět v nesnázích”

 1. 1
  Joe, Czech Spitfire Club Says:

  Díky za článek.
  Na toto téma je moc potřeba upozornit a především nezůstat v tiché apatii. Přátelé, prosím, podpořte naši petici za Lva. Je to trochu jiná idea a úhel pohledu, než ta něčí první, co se objevila před pár dny.
  http://www.petice24.com/petice_pro_zachovani_okridleneho_lva_na_prazskem_klarove
  Srdečné díky!

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.