Pilotinfo

V sobotu odhalí pomník Viktoru Waidlichovi, letci zlikvidovanému StB

Přidáno: 13. Září 2019Autor:

V sobotu 14. září ve 14 hodin v části obce Břasy Kříše v okrese Rokycany před domem č.p. 102 kde se Viktor Waidlich narodil, proběhne slavnostní akt, během kterého bude odhalen pomník tomuto členovi pozemního personálu u 311. československé bombardovací perutě RAF.

Slavnostní akt pořádá obec Břasy, za účasti klubu vojenské historie RAF. Program je doplněn o přednášku PhDr. Daniela Švece – Češi ve službách RAF.

Liberator 311 sq Coastal Command RAF v Praze

Viktor Waidlich se narodil 14. 9. 1918. Za války byl poslán na práci do Kielu v Německu. V prosinci 1944 se připojil k transportu do Švýcarska. Přes Francii ke kanálu La Manche, do Anglie připlul v lednu 1945. Služební číslo u Královského letectva RAF 788801. Hodnost vojín. 9. ledna 1945 přidělen k pozemnímu personálu československé 311. bombardovací perutě. Vyznamenán Čs vojenskou pamětní medailí. 15. června 1945 povýšen do hodnosti svobodníka. Do vlasti se vrátil 21. srpna téhož roku.Po návratu do vlasti žil v severočeském Litvínově.

Příběh Viktora Waidlicha je ukázkovým případem osudu, o jehož konci bylo dopředu rozhodnuto. Kdyby nebyl zabit, či donucen k sebevraždě, byl by patrně odsouzen k mnohaletému trestu, či trestu smrti jako Jaromír Nechanický, do procesu s nímž by byl podle všeho zařazen. Podle hlášení č. 195 ze dne 29. května 1949 na pražské oddělení VB byl 28. 5. 1949 při likvidaci protistátní skupiny postřelen příslušník StB a zatýkaný Viktor Waidlich si na útěku prostřelil hlavu. Tak zemřel bývalý příslušník pozemního personálu československé 311. bombardovací perutě, kterého by čekal soud, ve kterém pro skupinu, do které byl vřazen, padly tresti smrti.

Viktor Waidlich

Štítky: ,

Tematicky související články

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.