Pilotinfo

Martin Šonka bojoval až do konce, celkově skončil druhý, Petr Kopfstein pátý

Přidáno: 16. Říjen 2017Autor:

Martin Šonka do posledního okamžiku bojoval o titul Mistra světa v Red Bull Air Race, a byl to dramatický boj plný zvratů. První závod sezóny v Abu Dhabi Martin ovládl a připsal si plný počet bodů. To, že je jedním z aspirantů na celkové vítězství potvrzoval celou sezónu, v každém ze závodů si připsal body. Přišli i jeho slabší dny, tak jako v San Diegu nebo Čibě, nebo nepochopitelné zásahy porotců, například v Budapešti, nicméně pořád to vypadalo na fantastický výsledek. A aby nebylo pochyb, být druhý na světě v tak vyrovnaném poli závodníků, v nejprestižnější letecké sérii na světě, je fantastický výsledek. Stejně tak fakt, že mezi čtrnácti závodníky jsou dva Češi, Martin Šonka na druhém a Petr Kopfstein na pátém místě !

Vstup do závodů v americkém Indinapolis vyšel oběma našim závodníkům dobře. Petr skončil v kvalifikaci druhý a Martin čtvrtý. Bohužel jeho největší soupeř o titul Japonec Jošihide Muroja po penalizacích ve svých letech byl jedenáctý, tak v systému nasazování pro první kolo závodu se utkal právě s Martinem. Martin Šonka výsledek kvalifikace také náležitě okomentoval “No je to pěkná zápletka musím říct, o tisícinku a měli bychom jiného soupeře a ještě jsme pomohli Peteovi McLeodovi. Ale nedá se nic dělat, budeme si to muset vybojovat,” sděloval Martin hned po přistání posledního kvalifikačního letu. “Ve vertikálním manévru jsem to jednou utrhnul a to mě zpomalilo, navíc jsme bohužel celý den řešili problém s ideálním nastavením motoru. Data nám totiž ukázala, že se pod kapotáží odehrávají věci, které by se tam dít neměly. Nemohli jsme tak využít stoprocentní výkon a musí teď zjistit proč. Zítra ho rozhodně budeme potřebovat. Tady v Indy se startuje ze země hned do trati, takže je to naprosto klíčová věc.”

Martin navíc až do svého druhého kvalifikačního letu figuroval na pátém místě a vypadalo to, že poletí proti Francouzi Brageotovi. Posledním letem celého dne se ale zlepšil, o pouhou tisícinku sekundy předstihnul do té doby čtvrtého Kanaďana McLeoda a tím pádem bylo jasné, že se v prvním kole potká s japonským vyzyvatelem.

Petr Kopfstein zaletěl velmi rychlý čas už ve svém prvním kvalifikačním letu, skončil druhý a v Round of 14 se střetl s Francouzem Levotem.

Pro Martina Šonku tedy začal finálový závod soubojem právě s Murojou. Ten sice udělal chybu, dostal penalizaci dvou sekund, Martin ale jeho zaváhaní nevyužil a třísekundovou penalizací za poražený pylon souboj prohrál. Mohl tak už jen čekat, jestli dál nepůjde díky solidnímu času jako nejrychlejší z poražených. A tak se také stalo. “Skoro celý let jsem letěl pěkně, v jedné kombinaci bran jsem si ale až moc nadletěl, abych byl rychlejší a vítr mě shodil na pylon. Byla to chyba, nevěřil jsem, že s pylon hitem postoupíme, ale naštěstí to vyšlo. “. Byla to velká smůla, pokud by Martin zaletěl čistě, mohl být největší soupeř v boji o titul ze hry již v Round of 14.

Martin Šonka red Bull Air Race Indianapolis 2017

Pro Martina Šonku tak boj o titul pokračoval dál. Ve druhém kole měl za soupeře v trénincích nejrychlejšího Australana Halla. “Na Matta jsem si věřil, povedl se mi rychlý čistý let. Na výsledném čase to bylo vidět a postoupili jsme do finále. Bohužel nám ale už před osmičkou odešla sonda, podle které nastavuji motor. Vyměnit už nešla, takže jsem osmičku i finálovou čtyřku nastavoval jen tak podle citu, což je velmi těžké.” To co se českému pilotovi povedlo v osmičce, už se ale nepovedlo ve finále. Letadlo neletělo, Martinovi navíc let nevyšel podle představ. “Bohužel motor nešel nastavit úplně ideálně a bylo to znát. V prvním vertikálním manévru jsem také udělal chybu a když se to sečetlo, byl z toho pomalý čas a ztracené naděje na titul,” smutnil český pilot.

Určitě to bude nějakou dobu bolet. Bylo to blízko. Na druhou stranu jsme opravdu bojovali do konce, do posledního možného letu. Je třeba sportovně poblahopřát Jošimu k titulu, ve finále zaletěl neuvěřitelný čas. Ale samozřejmě nás to mrzí, celou sezónu celý tým pracoval velmi tvrdě. Byla opravdu velmi náročná a vyčerpávající, už se těším, až si budu moct trochu odpočinout. A těšíme se na příští rok, budeme se muset dobře připravit a zkusit to znovu.”

Na každý pád, jak jsem psal již v úvodu, výsledek obou našich závodníků v této sérii, v této konkurenci a s ohledem na podmínky v jakých se připravují a fungují je jejich výsledek více než skvělý a hlavně velkým příslibem do sezóny Red Bull Air Race 2018. Velká gratulace !

Yoshihide Muroya, Martin Šonka, Pete McLeod Red Bull Air Race 2017

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.