Pilotinfo

Stříbrné akrobatické “C”

Přidáno: 25. Březen 2011Autor:

Jenom odznáček?

Když jsem přemýšlel, proč o odznaku psát, napadlo mne jako první prosté oznámení typu „… odznaky jsou tady a kdo je chce, tak musí splnit to a to….” Začal jsem však vzpomínat, jaké to bylo, když jsem v osmdesátých létech získal své stříbrné plachtařské céčko a co to pro mne tenkrát znamenalo. Rozhodl jsem se, že pro začátek by nebylo špatné ho najít. Ale marná snaha. Po několika stěhováních jsem byl bez šance, ale vím určitě, že někde v těch krabicích na půdě nebo ve sklepě je. Nakonec mně to tolik nevadilo, že ho nemám v ruce, stačil mi ten pocit, že ho mám někde doma. Potom mne napadlo, že by nebylo špatné vědět jeho číslo a za chvíli jsem se propracoval na webu AeČR na databázi plachtařských C. Jak jsem ji procházel, vyskakovala mi před očima jména spousty kamarádů a známých, kteří ve stejné době jako já úspěšně zdolali nástrahy pětihodinovky a doplachtili svých prvních 50 kilometrů. Řadu z těchto jmen jsem už dávno zapomněl a ten seznam mě vrátil v čase. V té chvíli jsem pochopil, proč vlastně máme tyto odznaky (medaile, diplomy apod.) tak rádi. Zafixovat nějaký okamžik, zanechat stopu, stopu v písku, podle které vás najdou vaši kamarádi a známí.

Pravidla pro získání odznaku FAI Glider Aerobatic (zkrácená verze platná pro AeČR)

1. Výkonnostní odznaky FAI jsou udělovány za jednorázové dosažení mezinárodního standardu a nevyžadují obnovování. Evidenci všech FAI odznaků provádějí národní aerokluby (u nás AeČR).

2. Pilot musí být ve větroni sám.

3. Jeden let může být započítán i jako současné dosažení více výkonnostních stupňů, pro které byly splněny podmínky. Splněním podmínky pro jednotlivé stupně se rozumi úspěšné absolvování určené akrobatické sestavy, tj. že žádná figura z této sestavy není hodnocena nulou. Hodnocení uskutečňuje zkušební komisař AeČR nebo sbor rozhodčích na národním mistrovství či na mezinárodní soutěži v letecké akrobacii větroňů.

4. Výkonnostní stupně FAI Glider Aerobatic:

Bronzový odznak

Stříbrný odznak

Zlatý odznak

Zlatý odznak s jedním diamantem

Zlatý odznak se dvěma diamanty

Zlatý odznak se třemi diamanty

5. Požadavky na Bronzový odznak – je udělován za úspěšné absolvování bronzového zkušebního programu se základními akrobatickými figurami (program schválený AeČR).

6. Požadavky na Stříbrný odznak – je udělován za úspěšné absolvování povinné sestavy kategorie Advanced.

7. Požadavky na Zlatý odznak – je udělován za úspěšné absolvování volné sestavy kategorie Unlimited.

8. Diamanty mohou být získány jen jako součást Zlatého odznaku.

9. Splnění podmínek prokazuje žadatel:

– Kopií výsledkové listiny Mistrovství světa (WGAC) nebo Mistrovství Evropy (EGAC) v letecké akrobacii kluzáků.

– Kopií výsledkové listiny Mistrovství ČR nebo mezinárodní soutěže v letecké akrobacii kluzáků s podpisem hlavního rozhodčího této soutěže.

– Originálem zkušebního protokolu podepsaným oprávněnou osobou. Výkony lze uznat žadatelům zpětně, max. 10 let zpátky.

letecká akrobacie na kluzáku

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.