Pilotinfo

20. Dny NATO v Ostravě připomene výročí konce druhé světové války a zavedení JAS-39 Gripen do výzbroje AČR

Přidáno: 21. Srpen 2020Autor:

Letošní jubilejní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR se i navzdory epidemii covid-19 uskuteční v areálu na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v původním termínu 19. – 20. září 2020. Výjimečný bude svou myšlenkou, kterou je poděkovat příslušníkům Integrovaného záchranného systému a bezpečnostních složek, kteří se velkou měrou podíleli na zvládnutí průběhu koronavirové krize.

V rámci programu si připomeneme rovněž dvě významná výročí, a to 75 let od konce druhé světové války a 15 let od zavedení letounů JAS-39 Gripen do výzbroje Vzdušných sil AČR.

český JAS 39 Gripen přistává na základně na Islandu

Důsledkem pandemie nového typu koronaviru došlo ke zrušení nebo přesunutí téměř 80 % leteckých akcí po celé Evropě. Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky tak zůstávají jednou z mála akcí v Evropě a jedinou ve střední Evropě, jež se bude konat v původním termínu s živým programem, který bude možné sledovat prostřednictvím přímého přenosu České televize a na internetu.

„Vývoj epidemiologické situace a opatření přijatých proti šíření koronaviru v České republice nám bohužel neumožňuji pořádat Dny NATO v jejich klasické podobě,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000 a hlavní organizátor Dnů NATO v Ostravě. „Ostatní letecké dny, včetně těch největších jako Air Tattoo, Sanicole nebo SIAF, byly pro letošní rok zrušeny nebo probíhají v tzv. virtuálním formátu bez živých ukázek.“

Součástí víkendového programu bude také ocenění celkem tisíce příslušníků IZS a bezpečnostních sborů s podnázvem „Poděkování těm, kteří nás chrání“, které proběhne za účasti nejvyšších představitelů Vlády ČR. Oceněno tak v sobotu bude 500 příslušníků Armády ČR, Vězeňské služby ČR, Celní správy ČR a Městské policie Ostrava, a v neděli pak 500 členů Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, hygienických stanic a zdravotnické záchranné služby, kteří svým nasazením v jarních měsících během nouzového stavu významně přispěli ke zvládnutí koronavirové krize.

Svá vystoupení na akci potvrdili všichni tradiční čeští účastníci, kteří chystají atraktivní pozemní i letové ukázky. Navzdory aktuálním opatřením počítáme i s účastí zahraničních letectev, které mimořádně nebudou z většiny operovat z mošnovského letiště. Jednáme s nimi tedy o průletech či vystoupeních na tzv. jednodenní bázi.

V důsledku toho se tak bude poprvé na naší akci záměrně lišit sobotní a nedělní program. Ten tak za víkend nabídne zhruba osm hodin ukázek, z nichž žádná na rozdíl od jiných akcí nebude promítána ze záznamu, a jeho součástí bude i několik atraktivních novinek. I letos bude stát za to sledovat největší bezpečnostní akci v Evropě.

Živý přenos z programu Dnů NATO bude tak jako obvykle přenášen Českou televizí, portálem iDnes a bude jej možné sledovat na našich sociálních sítích. Oproti minulým rokům dojde i vzhledem ke změně formátu akce k výraznému zlepšení technického zajištění živého přenosu. Poprvé bude při podobné akci využita technologie Wave Relay, kterou poskytne společnost Pramacom Prague, abychom divákům poskytli ten nejlepší možný zážitek.

Pro návštěvníky nebude uzavřen jen samotný areál akce, ale z bezpečnostních důvodů bude stejně jako v předchozích letech platit zákaz vstupu na pozemky Moravskoslezského kraje v okolí mošnovského letiště. Dále dojde k uzavření příjezdových cest mezi Novou Horkou, Petřvaldem a Košatkou, důsledkem čehož nebude možný vjezd do Petřvaldíku. Nedoporučujeme tedy plánovat sledování leteckých ukázek v okolí areálu akce.

Návrat letc? RAF PRG 1945_0005 - Kopie

Tematicky související články

Leave a Reply