Pilotinfo

Německo bude letošním partnerským státem Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil AČR

Přidáno: 29. Únor 2016Autor:

Speciální partnerskou zemí Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky 2016 bude Německo. Oficiálně to oznámil velvyslanec Německa v České republice Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven na bezpečnostním semináři v Praze.

Se sousedním Německem má Česká republika dlouholetou úspěšnou oboustrannou spolupráci v řadě bezpečnostních oblastí včetně letectva, pozemních sil, policie, celní správy, záchranářů a dalších složek. „S celou řadou konkrétních příkladů se pak budou moci návštěvníci seznámit v rámci naší akce. Německá účast bude nejrozsáhlejší v dosavadní tříleté historii konceptu Speciální partnerské země, což nás samozřejmě velmi těší, neboť půjde o velmi unikátní záležitost,” dodal Pavlačík. Rozsáhlá prezentace Německa na letošních Dnech NATO & Dnech Vzdušných sil AČR zapadá do kontextu loni uzavřeného strategického dialogu mezi Českou republikou a Německem. Jedním z jeho témat je právě obrana.

Německo plánuje v Ostravě představit celkem osm složek – za ozbrojené síly se představí pozemní síly, letectvo, námořnictvo a velitelství podpory, dále pak policie, celníci, Spolkový úřad pro technickou pomoc (THW) a Německý červený kříž. Půjde tak o komplexní prezentaci německého záchranného systému.

Jako první můžeme zveřejnit účast německých pozemních sil, které odprezentují šest kusů techniky – dva tanky Leopard, obrněnou houfnici Panzerhaubitze 2000, vyprošťovací vozidlo na pásovém podvozku Bergepanzer 3 Büffel, pokladač mostů Panzerschnellbrücke 2 a bojové vozidlo pěchoty Marder. V jednání je možnost prezentace jeho modernějšího nástupce Puma a dvou nejmodernějších vrtulníků Tiger a NH-90, které se dosud v České republice nepředstavily. Diváci se mohou těšit na dynamickou ukázku tanku Leopard (druhý kus se představí na statické ukázce) a záchranného vozidla Bergepanzer 3 Büffel.

vrtulník NH 90

vrtulník Eurocopter Tiger

Německo je v pořadí třetím speciálním partnerským státem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Jako historicky první se této úlohy ujalo v roce 2014 Polsko, loni pak mohli návštěvníci akce ocenit rozsáhlou prezentaci Švédska.

Tematicky související články

Leave a Reply