Pilotinfo

Český letecký poradní tým v Iráku zahájil plnění operačního úkolu

Přidáno: 02. Srpen 2016Autor:

V Iráku začal působit český Letecký poradní tým. Jeho hlavním úkolem je poradní činnost při operačním výcviku iráckých vzdušných sil na letounech L-159 ALCA.

„Působení českého Leteckého poradního týmu v Iráku bylo zahájeno vysláním takzvané rekognoskační skupiny na základnu Balád dne 27. června 2016. Jejím úkolem byla prvotní příprava zázemí pro působení celého týmu. Příslušníky rekognoskační skupiny posléze v několika rotacích nahradili již samotní členové 1. úkolového uskupení Leteckého poradního týmu Irák,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

„Vysláním Leteckého poradního týmu přispíváme k posílení schopností irácké armády. Iráčané naši pomoc velmi oceňují,“ konstatoval ministr obrany Martin Stropnický.

Jádrem 1. úkolového uskupení Leteckého poradního týmu Irák, v celkovém počtu 31 osob, je řádově desítka instruktorů – pilotů a příslušníků leteckého technického personálu. Jednotka je sestavena z příslušníků 21. základny taktického letectva Čáslav, které doplnili vojáci z dalších šesti vojenských útvarů a zařízení.

„Po završení přípravné fáze převzali 1. srpna 2016 naši vojáci v Baládu plnění operačního úkolu a zapojili se do přípravy iráckého pozemního a létajícího personálu letounů L-159 ALCA,“ informoval generál Bečvář.

Návrh na vyslání Leteckého poradního týmu do Iráku projednala na základě zájmu irácké strany Vláda ČR 30. března 2016. S vysláním jednotky poté vyslovili souhlas Senát a Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v celkovém počtu do 35 osob a délce působení do 31. prosince 2018.

Aero L 159 Irácké letectvo Aero L 159 Irácké letectvo 5904 základna Balád Aero L 159 Irácké letectvo 5903 základna Balád

 

Tematicky související články

Leave a Reply