Pilotinfo

První letecký poradní tým ukončil své působení v Iráku

Přidáno: 05. Prosinec 2016Autor:

V neděli 4. prosince předala na letecké základně Balad v Iráku první jednotka leteckého poradního týmu operační úkol svým nástupcům. Úkolem českých vojáků 2. jednotky bude rovněž vycvičit létající a pozemní personál iráckých vzdušných sil na letoun L-159. Symbolické předání velení se uskutečnilo na slavnostním nástupu za účasti velitele Vzdušných sil Iráku a dalších významných hostů.

Nástup prvního leteckého poradního týmu Irák

„Děkuji vám za práci, kterou jste zde odvedli nejen při výcviku iráckého personálu, ale i při vytvoření podmínek pro působení dalších rotací,“ poděkoval nový velitel končící jednotce. Připomenul také, že veškeré zázemí pro práci i ubytování museli jejich předchůdci vybudovat sami ze zdrojů dostupných přímo na základně.

Vstup do zázemí leteckého poradního týmu Irák Velitel leteckého poradního týmu a velitel Iráckých vzdušných sil

Odcházející velitel popřál svým nástupcům hodně zdaru při plnění úkolů a dodal: „Přeji vám, abyste si vytvořili soudržný kolektiv, který vám bude oporou a abyste se nenechali odradit případnými počátečními obtížemi a odlišným prostředím.“

Vojáci prvního úkolového uskupení působili na území Iráku od konce června 2016. Za tuto dobu vycvičili 21 techniků a čtyři irácké piloty, kteří předtím absolvovali školení u výrobce letounu v České republice. O kvalitě jejich práce svědčí slova uznání iráckých i koaličních velitelů, kteří zaznamenali znatelné zlepšení v činnosti irácké letky. Cílem působení leteckého poradního týmu v Iráku je, aby byly irácké vzdušné síly do konce roku 2018 schopny letoun L-159 samostatně operačně provozovat. Irácké vzdušné síly si už převzaly šest českých bitevníků. Celkem jich budou provozovat 14. Čeští instruktoři by měli v zemi podle schváleného mandátu působit do konce roku 2018.

Irácké Aero L 159 připravené ke vzletu český letecký poradní tým s ministrem obrany ČR

 

Tematicky související články

Leave a Reply