Pilotinfo

V Dubaji vznikla logistická aliance, pro urychlení globální distribuce vakcíny proti COVID-19

Přidáno: 01. Únor 2021Autor:

Na základě rozhodnutí Jeho Výsosti šejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, viceprezidenta a předsedy vlády Spojených arabských emirátů a vládce Dubaje, vstoupila v neděli 31. 1. 2021 Dubaj do logistické aliance pro distribuci vakcín (Dubai Vaccine Logistic Alliance). Tato aliance si klade za cíl urychlit distribuci vakcín proti COVID-19 po celém světě právě prostřednictvím Dubaje a podpořit iniciativu Světové zdravotnické organizace COVAX usilující o rovnoměrné rozdělení 2 miliardy dávek vakcín proti COVID-19 v roce 2021.

Aliance využije odborných znalostí a globálního dosahu letecké společnosti Emirates, celosvětové sítě přístavů a logistického provozu Dubai Port World, infrastruktury dubajských letišť a konečně International Humanitarian City pro samotnou distribuci vakcín. Ta se zaměří zejména na rozvojové země, ve kterých je farmaceutická logistika a doprava náročná a jejichž populace byla pandemií těžce zasažena.

Aliance spolupracuje s více partnery, včetně výrobců farmaceutických přípravků, dopravců, vládních agentur a dalších subjektů pro přepravu vakcín.

Emirates Boeing 777F

Jeho Výsost šejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezident Dubajského úřadu pro civilní letectví, předseda dubajských letišť a předseda představenstva a generální ředitel společnosti Emirates Airline and Group, uvedl: „S uvedením vakcín stojíme na pokraji historického milníku v boji proti COVID -19, pandemii, která narušila životy lidí po celém světě. Spojené arabské emiráty zaujímají v oblasti zavádění vakcín pozici světového lídra a v souladu s vizí Jeho Výsosti šejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma chtějí přinést globální řešení pro zdraví lidí po celém světě. Za tímto účelem vznikla Dubajská logistická aliance pro globální distribuci vakcín, klíčová organizace, která má urychlit celosvětovou přepravu urgentně poptávaných vakcín prostřednictvím Dubaje.“

Šejk Ahmed dodal: „Každý alianční partner přináší konkrétní specializaci a soubor svých klíčových schopností pro distribuci vakcín, což nám umožňuje vytvořit 360stupňové řešení, které využívá kombinaci infrastruktury i logistických výhod Dubaje coby dopravního uzlu. Společně jsme schopni uskladnit velké množství dávek vakcín najednou, přepravit a distribuovat je do jakéhokoli místa na světě do 48 hodin.“

Emirates test COVID 19

International Humanitarian City (IHC), největší centrum humanitární pomoci na světě se sídlem v Dubaji, bude důležitým partnerem Dubajské logistické aliance pro globální distribuci vakcín. Nabídne své rozsáhlé zkušenosti v humanitární logistice potřebných dodávek, jako jsou potraviny a léky, na místa s omezenou infrastrukturou. Společnosti IHC a Emirates SkyCargo již spolupracovaly na mnoha dodávkách humanitární pomoci a v loňském roce společně podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti humanitární logistiky a řešení krizových situací.

Jeho Excelence Mohammed Ibrahim Al Shaibani, předseda nejvyššího výboru pro dohled nad organizací International Humanitarian City, řekl: „Pod vedením Jeho Výsosti šejka Mohammeda bin Rashida se z International Humanitarian City stalo největší světové humanitární centrum, které hraje klíčovou roli při rychlé reakci na humanitární krize po celém světě. Od začátku současné globální krize usnadnila IHC distribuci více než 80 % lékařských potřeb poskytnutých Světovou zdravotnickou organizací k boji proti COVID-19.“

„Aliance pro globální distribuci vakcín zabezpečí přepravu potřebných vakcín a zdravotnického materiálu nejzranitelnějším komunitám po celém světě. Všichni máme zodpovědnost učinit, co je v naší moci, abychom ukončili tuto pandemii,“ dodává Mohammed Ibrahim Al Shaibani.

Dubajské mezinárodní letiště cargo

Společnost DP World, nadnárodní logistická společnost spravující přístavy a terminály zajišťující logistická řešení na všech kontinentech se připojuje k dubajské iniciativě, tedy přepravovat, skladovat a distribuovat vakcíny proti COVID-19. Logistické operace DP World usnadní sběr vakcín z výrobních závodů v Evropě, USA a Indii. Vakcíny budou přepraveny na letiště a do přístavů pro další transport. Mezinárodní síť skladovacích a distribučních uzlů společnosti DP World bude použita k uskladnění vakcín citlivých na teplotu do nemocnic a klinik. DP World současně nasadí svou technologii sledování Cargoes Flow, která poskytuje informace o umístění zásilek v reálném čase a s nepřetržitou kontrolou teploty. Přístavy a terminály DP World, včetně Jebel Ali v Dubaji, který je jedním z největších na světě, budou používány k přepravě, skladování a distribuci zdravotnických prostředků.

Sultan Ahmed bin Sulayem, předseda a generální ředitel společnosti DP World, k tomu řekl: „Lidstvo porazí koronavirus pouze tehdy, pokud bude vakcína distribuována všude. Strategická pozice Dubaje jako mezinárodního uzlu nás zavazuje, abychom využili naše schopnosti a infrastrukturu k tomuto společnému cíli. Společnost DP World udržuje po celou dobu pandemie mezinárodní obchod v chodu, zajišťujeme, aby země obdržely nezbytné zásoby, které potřebují. Jsme hrdi na to, že můžeme přispět k boji proti pandemii využitím našich přístavů, terminálů a inteligentních logistických operací k distribuci vakcín a zdravotnických přístrojů.“

Společnost DP World uzavřela také rozsáhlé partnerství s UNICEF na podporu globální distribuce vakcín proti COVID-19 a s nimi souvisejících zdravotnických potřeb do zemí s nízkými a středně nízkými příjmy. Nové partnerství – v hodnotě několika milionů dolarů – je doposud největším partnerstvím poskytujícím UNICEF podporu v zajišťování a dodávání zdravotnického materiálu a 2 mld. dávek vakcín proti COVID-19 pro COVAX Facility.

Emirates SkyCargo vakcína covid 19

Emirates SkyCargo je světovým lídrem v letecké přepravě léčiv citlivých na teplotu, včetně vakcín. Letecký dopravce má více než dvě desetiletí zkušeností s přepravou léčiv po celém světě, vytvořil rozsáhlou infrastrukturu i nové způsoby, jak bezpečně a rychle přepravit takto citlivý materiál.

Nabil Sultan, Emirates SkyCargo Divisional Senior Vice President, řekl: „Vedoucí pozici v oblasti distribuce zdravotnických potřeb a ochranných pomůcek společnost Emirates SkyCargo zaujala během pandemie COVID-19. Nedávno jsme ve čtvrti Dubai South zřídili největší světovou logistickou centrálu určenou ke skladování a globální distribuci vakcín proti COVID-19. Partnerům z Dubajské logistické aliance pro globální distribuci vakcín nabídneme naše odborné zkušenosti s manipulací farmaceutických zásilek,  síť čítající 135 destinací na šesti kontinentech včetně hlavních farmaceutických center a i moderní flotilu širokotrupých letadel.“

Emirates SkyCargo disponuje na svých terminálech v Dubaji více než 15 000 metry čtverečních prostoru chladícího řetězce pro léčiva. Již v prosinci SkyCargo naložila a distribuovala první dodávky vakcín.

flotila Emirates

Společnost Dubai Airports, provozovatel Mezinárodního letiště Dubaj (DXB) a letiště Dubai World Central (DWC), přispěje k úsilí nově založené Dubajské logistické aliance pro globální distribuci vakcín poskytnutím dalšího prostoru ve vyhrazených zařízeních na Mezinárodním letišti v Dubaji. Upravené logistické prostory budou sloužit k uložení vakcín proti COVID-19, které budou přepravovány prostřednictvím společných operací DXB a DWC. Dubai Airports v úzké spolupráci s Emirates SkyCargo a Dubajským úřadem pro zdraví zajistí, aby dodatečná kapacita pro skladování vakcín splňovala všechny přísné regulační směrnice pro přepravu vakcín proti COVID-19 a aby související operace se zúčastněnými stranami a obchodními partnery byly co nejefektivnější.

Paul Griffiths, generální ředitel Dubai Airports k tomu dodává: „Centrální poloha Dubaje umožňuje snadný přístup k téměř 80 % světové populace během pouhých čtyř hodin. Strategické spojení sil a vytvoření předního světového distribučního uzlu bylo nasnadě. V nadcházejících měsících bude nepochybně velký nárůst poptávky po efektivní, bezpečné a spolehlivé celosvětové distribuci velkého množství vakcín proti COVID-19. Chtěli jsme být připraveni na poptávku reagovat a uspokojit ji. Vznik této aliance je dobře načasovaný a podpoří nejen současnou celosvětovou potřebu, ale i budoucnost cestování.“

Tematicky související články

Leave a Reply