Pilotinfo

Nová příručka usnadní pilotům general aviation předletovou přípravu

Přidáno: 05. Květen 2014Autor:

Piloti létající podle pravidel pro let za viditelnosti (VFR) mají nyní k dispozici zbrusu novou publikaci s názvem VFR příručka ČR. Vydala ji Letecká informační služba Řízení letového provozu ČR, s.p., aby jí nahradila třetí díl Letecké informační příručky (AIP), jehož platnost k prvnímu květnu končí. Právě třetí díl AIP dosud obsahoval informace o letištích určených pouze pro VFR provoz.

VFR příručka ČR však jde ještě dál a obsahuje všechna česká civilní letiště, včetně těch pro provoz za IFR (pravidla pro let podle přístrojů). U nich ale vybírá pouze ty údaje, které jsou užitečné pro létání za viditelnosti. Kromě toho má nová VFR příručka i obecnou část pojednávající například o rozdělení vzdušného prostoru, pravidlech provádění letů nebo radiotelefonní frazeologii. Tvoří tak ucelený přehled informací pro létání za vidu v České republice.

Letecká informační služba vydává VFR příručku ČR na základě pověření Ministerstva dopravy ČR. Nová publikace je tedy státem garantovaná. Existuje jak tištěná, tak i elektronická verze, která je k dispozici buď na CD, nebo na internetu, kde je však pouze informativní. Právě u elektronické verze mohou uživatelé ocenit technické řešení využívající nejmodernější webové technologie jako HTML 5, CSS 3 a JavaScript. Stránka VFR příručky se díky nim přizpůsobuje velikosti okna prohlížeče, což spolu s optimalizací pro dotykové displeje umožňuje její pohodlné využití i na chytrých telefonech a tabletech. Ty v posledních letech nacházejí uplatnění nejen v kokpitech dopravních letadel, ale těší se velké oblibě právě i mezi piloty všeobecného letectví, k jejichž předletové přípravě nová publikace především slouží.

VFR příručka ČR je k dispozici zdarma na internetové adrese http://lis.rlp.cz/vfrmanual, nebo je možné si ji objednat na webu Letecké informační služby http://lis.rlp.cz

VFR česká letiště

 

Tematicky související články

Leave a Reply

Letadla na prodej
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.