Pilotinfo

Burácení motorů na nebi i na zemi přilákalo na hradecké letiště desetitisíce diváků

Přidáno: 18. Květen 2015Autor:

Spojení slunečného počasí a přehlídky silných strojů ve vzduchu i na zemi přilákalo na hradecké letiště přes dvacet pět tisíc diváků. Odehrál se zde další ročník již tradičních hradeckých akcí Helicoptershow a Rally show, tentokrát spojených dohromady. Návštěvníci tak za jedno vstupné mohli navštívit obě akce.

Helicoptershow LKHK 2015

Špičkové stroje byly k vidění na letišti již od ranních hodin. „Jízda v rallyových vozech se skokem přes most, okruhové jízdy legend i speciálů, driftování, bagrování nebo pohled na Hradec z ptačí perspektivy, to vše si užili návštěvníci v rámci zážitkových letů a jízd při sobotních akcích. Zájem diváků vyzkoušet si tyto zážitky na vlastní kůži předčil i naše očekávání,“ říká organizátor Rally Show Karel Pohner.

Společným vyvrcholením obou akcí bylo poměření sil mezi závodními monoposty a leteckými speciály. „Na runwayi poměřily své síly vrtulníky EC 135 a AS 350 se závodním monopostem třídy ETTC a dále vozy Porsche 997 GT3,  Attack GTR a nechyběla ani historická formule MTX a sériový vůz Lotis Exige. Přes to, že se špičkoví piloti vrtulníků v závodě na jeden kilometr snažili ze strojů dostat maximum, byli závodními auty nakonec poraženi,“ popisuje vlastní zkušenosti Daniel Tuček, pilot jednoho z vrtulníků.

Akce nabídly i naprosté novinky. Na Helicoptershow mohli vůbec poprvé po renovaci diváci vidět MIG 15 UTI, významný bojový letoun, který na hradeckém letišti létal ještě v 80. letech. Tento konkrétní kus v letošním roce oslavil již 60 let. Divácký velký obdiv patřil také helikoptéře COBRA.  Světovou premiéru si v areálu Czech Ringu odbyl automobil Innotech Mysterro, jehož designérem je Václav Král. Dalšími skvosty byly například tovární závoďák Tatra T-602 B6, krásné závodní legendy jako například výkonné Audi Sport Quattro, Lancia Beta Montecarlo, historický SAAB 96 a české unikáty jako například Škoda 130RS a MTX 160RS. Na okruhu byly k vidění také vozy s výkony přes 700 koní jako Ferrari F12 Berlinetta nebo diváky milovaný Nissan Skyline driftaře Jana Baláže i mnoho klasických veteránů. Na off-roadových drahách bylo možné si vyzkoušet nejenom modly vozů autosalónů, ale návštěvníci se mohli povozit v závodní “Dakarské” Tatře. Součástí propojených akcí byla opět největší česká roadshow jménem Autosalon Show, která lidem představila přibližně stovku nejnovějších modelů vozů, které si mohli návštěvníci prohlédnout nebo se v nich svést.

Rally Show 2015 Hradec Králové

Spolupráci složek IZS patřil celý páteční den. Odborníci zde v rámci workshopů otevřeli témata, která prozatím nikde nebyla diskutována. Na letišti nacvičovali společnou spolupráci při nestandardních situacích a sklidili velký obdiv také od stovek školáků, kteří tuto akci měli možnost navštívit v rámci branného dopoledne.

Helicoptershow 2015 zásah

V sobotním programu Helicoptershow nechyběla ani simulace dopravní nehody, kdy najednou zasahovaly všechny složky IZS včetně čtyř vrtulníků. „Vrtulníková show nabídla atraktivní podívanou, přičemž největší zájem vzbudil průlet čtrnácti vrtulníků, který celý letový program zahájil. Čtrnáctý ročník patřil bezesporu k těm nejúspěšnějším,“ doplňuje Daniel Tuček.

Helicoptershow vrtulníky

Spojení dvou divácky oblíbených akcí přilákalo během dvou dnů na hradecké letiště pětadvacet tisíc návštěvníků. „Akce zaznamenala velký ohlas a spojení burácejících motorů ve vzduchu i na zemi určitě nebylo poslední,“ shodují se organizátoři obou akcí Daniel Tuček i Karel Pohner. Velké poděkování od organizátorů patří všem návštěvníkům za dodržování bezpečnostních opatření, která jsou při tomto rozsahu a typu akcí nezbytná.

Premiérou obou akcí byla možnost, aby si návštěvníci mohli sami vyzkoušet soutěžní, okruhové a offroadové speciály spolu s dalšími zážitky. Tento “Mega Event” pro pozvané hosty i pro návštěvníky byl svým rozsahem a především kvalitou řádově největší v Čechách. Většina návštěvníků měla to štěstí, že se na ně dostala řada a měli možnost svést se ve špičkových vozech ze světa motorsportu nebo v legendách, které znali jenom z časopisů. Největší zájem byl především o drifty a rally, ale brzy byly obsazeny také helikoptéry a tatra z Rally Dakar. Na plný plyn se točily také vrtule vznášedel i motory okruhových speciálů a legend.

„Musíme poděkovat návštěvníkům za skvělou atmosféru, kterou vytvořili a vyprovokovali tak závodníky k maximálním výkonům. Poděkování patří také jezdcům a teamům, kteří k nám přijeli a přiletěli se svoji špičkovou techniku a předvedli své umění divákům. V neposlední řadě jsme vděční také našim partnerům, vystavovatelům i krásnému počasí, které nás ještě nikdy za osm let pořádání Rally Show nezklamali“ uzavírá Karel Pohner.

Helicoptershow 2015 DSA

MiG 15 Helicoptershow 2015

Cobra Helicoptershow 2015

Tematicky související články

Leave a Reply