Pilotinfo

Policejní vrtulníky pomohly hasičům při požáru haly v Hostivaři

Přidáno: 21. Květen 2018Autor:

Úterý 8.5.2018 nebylo pro pražské a středočeské hasiče rozhodně dnem státního svátku. Kolem jedné hodiny odpoledne byl nahlášen v pražské Hostivaři v ulici U továren požár, který se navíc díky uskladněným věcem brzy rozšířil prakticky na celou halu. S ohledem na tak výjimečnou skutečnost byl vyhlášen 4. stupeň požárního poplachu a velmi brzy byl povolán policejní vrtulník Bell 412EP, aby pomohl s podvěšeným tzv. bambi vakem s hašením mimořádného požáru. A jak to tak bývá, komplikací přibývalo. Nakonec na místo dorazilo celkem  39 jednotek hasičů z Prahy, dále pět jednotek ze Středočeského kraje. Přijel také speciální robot, aby mohl hasit v těch místech, kam nebylo možné poslat z bezpečnostních důvodů přímo „živé“ hasiče.

vrtulník Bell 412EP OK BYP

Po příletu vrtulníku Bell 412EP s registrací OK-BYP začali nedaleko místa požáru hasiči s plněním bambi vaku vodou, ale vše bylo nečekaně zpomaleno kolapsem hydrantové sítě v okolí, což hasiči museli ihned nahradit kyvadlovou dopravou vody jejich cisternami.  Rozloha požáru se nakonec zvětšila z původních 60 x 20 metrů na 60 x 150 metrů! Přímo na palubě vrtulníku asistoval operátor, který spolu s dalšími specialisty naváděl jeho posádku tak, aby vypouštění vody z bambi vaku bylo co nejvíce účinné. Jenže…, to mimo jiné znamenalo nechat boční dveře na vrtulníku otevřené, aby byl pro operátora výhled co nejlepší. Což byl samozřejmě problém, protože mezi tím byly naměřeny toxické zplodiny, jejichž původem byly mimo jiné uskladněné matrace v hořící hale. K tomu začaly navíc vybuchovat tlakové láhve uskladněné na několika místech v hořícím prostoru…

Nakonec byl do akce nasazen ještě další vrtulník s termovizí – Eurocopter EC135T2 s registrací OK-BYE, aby přesně lokalizoval ohniska tohoto velkého požáru. Ukázalo se, že mnoho let trénovaná součinnost všech složek integrovaného záchranného systému nebyla zbytečná, naopak. Hasiči vysoce ocenili výkon posádek vrtulníků, kdy i přes mimořádně nepříznivé okolnosti včetně hustého černého dýmu (byl vidět na desítky kilometrů daleko) odvedli svoji práci na jedničku. Vrtulník s termovizí ale měl i další práci. Mapoval pohyb mraku nebezpečných zplodin nad Prahou a občanům v tomto směru bylo doporučováno nevycházet z domu a hlavně nevětrat. A výsledek požáru? Škoda za více jak 45 milionů korun.

Bell 412EP OK BYP požár Hostivař 2018

Nebylo to rozhodně poprvé, kdy se pražané setkali s využitím vrtulníků při hasebním zásahu. Před lety dne 26.5.1995 začalo hořet v karlínském hotelu Olympik v 11. patře, odkud se oheň rozšířil po výbuchu do dalších pater, než byl hasiči zlikvidován. Zde vrtulníky zachraňovaly zoufalé hotelové hosty přímo z parapetů pokojů, protože v některých patrech byly chodby plné hustého černého kouře. Stejně tak zachránili hosty, kterým se podařilo dostat až na střechu hotelu. Zatímco před pár dny v Hostivaři nikdo naštěstí nezemřel, zde si požár bohužel vyžádal osm životů ubytovaných cizinců.

Pamětníci ale mohou rovněž vzpomenout na 6.1.1961, kdy dopoledne začal hořet velký michelský plynojem! Byl vysoký 84 metrů a přes 50 metrů v průměru široký. V době požáru bylo uvnitř přes 147 tisíc metrů krychlových plynu!!!  Protože hasiči nedisponovali tehdy výškovou technikou na takové objekty, došlo tehdy pravděpodobně k prvnímu nasazení vrtulníku k hašení. Tato úloha padla na tehdy rozšířený typ Mil Mi-4. Piloti se pokoušeli požár hasit shazováním pytlů cementu! Nakonec kolem sedmé hodiny večerní byl požár uhašen. Předtím se ale zřítila kovová konstrukce plynojemu a ohnivý sloup dosáhl výšky kolem 200 metrů!  Důležitost vrtulníků při hašení požárů v těžce přístupném terénu je dnes již mnohokráte potvrzena a tak můžeme do budoucna jen popřát všem posádkám těchto strojů, aby jejich mise byly účinné a hlavně aby se vrátili ve zdraví na své základny.

Fotografie Mirek Kubíček

Bell 412EP OK BYP zásah vrtulníku Hostivař 2018 Bell 412EP OK BYP Policie ČR

Tematicky související články

Leave a Reply