Pilotinfo

Chrudimští výsadkáři se vrátili ze soutěže Leapfest 2016

Přidáno: 23. Srpen 2016Autor:

Nejstarší mezinárodní soutěž v seskocích padákem s kulatým vrchlíkem – Leapfest se tentokrát v USA odehrála  za účasti českých výsadkářů z Chrudimi. Ti se této soutěže zúčastnili jako první Češi v historii a určitě si v ní nevedli špatně. Ve velmi ostré konkurenci 59 týmů z devíti zemí světa se totiž pětičlenné družstvo poskládané z vojáků 43. výsadkového praporu Chrudim umístilo na 15. místě. Leapfest pořádala Národní garda státu Rhode Island, a koná se každoročně už od roku 1982.

„Na rozdíl od našeho Airborne Triathlonu jde sice jen o seskoky na přesnost, ale třeba americké padáky MC-6 jsme viděli poprvé a soutěž má odlišná pravidla. Bylo to pro nás nezvyklé, ale ostudu jsme rozhodně neudělali. Chtěli jsme se umístit v první třetině tabulky a to se povedlo,“ hodnotí nedávný úspěch zástupce velitele 43. výsadkového praporu v Chrudimi major Ivo Zelinka. Čeští výsadkáři sice také používají řiditelné padáky, ale ty se v mnoha věcech liší od typu, který byl k dispozici při soutěži. „Naše padáky mají vyšší nosnost a jsou univerzální – dají se použít jako řiditelné i neřiditelné. Typ MC-6 je třeba řídit od prvního okamžiku po vyskočení z letadla,“ vysvětluje rozdíly major Zelinka. „Řada soutěžících tyto padáky běžně používá při své každodenní práci. Pro nás to byl určitý handicap, se kterým jsme se museli vyrovnat,“ shrnul major.

nástup do vrtulníku Boeing CH 47 Chinook

Doskok skokem plavmo

Každý soutěžní tým měl pět mužů – čtyři, kteří skákali, a jednoho záložníka. Čtveřice vyskočila z vrtulníku CH-47 Chinook, který se vznášel necelých 457 metrů (1500 stop) nad zemí vždy najednou a jejich úkolem bylo přistát co nejblíže k jednomu ze tří křížů umístěných na středové ose doskokové plochy. Samozřejmě, v co nejkratším čase. Ten, kdo přistál blíže, to také logicky dříve stihl. Někteří výsadkáři dokonce neváhali posledních pár metrů sprintu ukrojit skokem plavmo. Rozhodčí měřili každému parašutistovi čas od jeho přistání do doteku libovolného kříže. Výsledný čas byl součtem časů všech členů týmů během osmi soutěžních seskoků. Byl jeden seznamovací, jeden soutěžní a jeden závěrečný (pro udělování výsadkových odznaků – US i zahraničních).

Kdo minul, zaplakal

Při porušení bezpečnosti, ztrátě materiálu, přistání mimo doskokovou plochu nebo neprovedení parakotoulu se trestala 300 vteřinami navíc. Chrudimští výsadkáři dosáhli na skvělé umístění s časem 188,45 sec.

příprava na seskok padákem americký vojenský padák MC 6

Tematicky související články

Leave a Reply