Pilotinfo

Aero odeslalo první zadní část trupu pro Embraer KC-390

Přidáno: 24. Březen 2014Autor:

Největší strukturální část letounu, která kdy byla vyrobena v České republice, převezl do cílové destinace jeden z největších transportních letounů na světě – téměř sedmdesátimetrový Antonov AN-124 Ruslan.

Pro brazilskou společnost Embraer, po Airbusu a Boeingu třetího největšího leteckého výrobce na světě, dodává Aero zadní část trupu, nákladní rampu, všechny kabinové dveře a náběžnou hranu křídla pro nový vojenský transportní letoun Embraer KC-390. V případě náběžné hrany se Aero podílí i na vývoji. Právě zadní část trupu je přitom s rozměry 6,5×4,5×3,3 metru je největší strukturální částí letounu, která kdy byla v České republice vyrobena.

Vzhledem k tomu je velmi náročná i samotná doprava této části. Do Brazílie ji vezl letoun AN-124 Ruslan vyráběný ukrajinskou společností Antonov, který patří k největším sériově vyráběným transportním letounům na světě. Tento hornokřídlý čtyřmotorový letoun má objem nákladního prostoru přes tisíc metrů krychlových a unese až 120tunový náklad. Po letounu A-380 společnosti Korean Air, který přistál na Ruzyni v pátek, se tak na pražském letišti objevil další z gigantů leteckého světa.

Aero uzavřelo s brazilským Embraerem smlouvu na výrobu strukturálních částí pro letoun KC-390 v roce 2011. Embraer KC-390 je nový vojenský víceúčelový dopravní letoun střední velikosti, určený pro přepravu nákladu i osob. Projekt KC-390 iniciovaly brazilské vzdušné síly, resp. ministerstvo obrany, a vývoj letounu probíhá v souladu s požadavky brazilského letectva. První let KC-390 je očekáván v roce 2014, do provozu by měl letoun vstoupit v roce 2016.

KC-390 Embraer

Tematicky související články

Leave a Reply