Pilotinfo

Česko americké „ZEKE“

Přidáno: 14. Říjen 2016Autor:

Konverze z T6 Texan

1/72 HobbyBoss

Kdo by neznal překrásný film Tora Tora Tora, kde se letadla chovala ještě jako letadla, kde nebyl jejich pohyb po obloze zmršen “ajtáky“ kteří nemají páru o fyzikálních zákonech, a kde to podstatné bylo vykreslení historie. V době natáčení tohoto filmu nebylo jediné Zero na světě letuschopné. Filmaři si s tím poradili více než skvěle, a 2 desítky Zer přetvořili z North Americanů T6, a Kate z Vultee BT13. Když jste viděli „Zera“ ve filmu, museli jste se soustředit na detaily, abyste objevili rozdíly od originálu.

Já jsem se rozhodl, že si jedno takové Zero na bázi Texana postavím ze stavebnice Hobbybos, kterou považuji za velmi přesnou. Abych byl úplně konkrétní, jednotlivá současná přestavěná „Zera“ mají vice či méně úprav. V České republice hangáruje přestavěné Zero, které je z těch nejlepších. A tedy na konverzi i nejsložitějších.

Výkresy přestavby se mi sehnat nepodařilo, tak jsem nashromáždil co nejvíce fotografií, a zkreslil si rozdíly v měřítku 1/72. Začal jsem trupem, kterému bylo třeba zkrátit kabinu na jednomístnou, vytvořit „hrb“ před štítkem( kryt zbraní), a nový překryt kabiny. Interiér pilota jsem ponechal „texanovský“. Následně bylo třeba vyrobit kopyto pro vytažení acetátové kabinky. Postupoval jsem jako vždy, podobně jako při výrobě trupu lodi. Základ z destičky 0,5mm jsem obřízl dle nového otvoru v trupu. Na to jsem nalepil bokorys z téhož materiálu, a následně vyrobil několik žeber. Mezi ty jsem nacpal autotmel, a brousil, a leštil, až jsem byl ze všech pohledů spokojen. Kabinu jsem vytáhl z Vivaku 0,5mm.

Nyní bylo potřeba vyrobit téměř úplně nový „cowling“. Za základ posloužil původní texanovský, který bylo třeba nastavit, a vlastně mu úplně změnit tvar. Toto extra Zero má narozdíl od většiny přestaveb úplně novou směrovku vybroušenou z 1,5mm plastu.

Většina filmových Zer měla zachované původní křidlo. To z českého leteckého ráje má značně zkrácené rozpětí, jiné oblouky, a především nové náběžky v místě centrovánu. Vše jsou to již relativně drobné úpravy za použití ABS destiček. Zpočatku to tak nevypadalo, ale docela jsem si při nástřiku základovou oddechl. Nástřik do „českých“ barev byla již nedělní odpočinková procházka. Ač nyní nemám ve skříňce ani T6 ani Zero, jsem se silně netradičním typem, tak známým z TV spokojen.

Popravdě nyní zvažuji překopání BT 13 na Kate-to by bylo teprve dílko :-)

Texan Zero 01 Texan Zero 02 Texan Zero 03 Texan Zero 04

Tematicky související články

Leave a Reply