Pilotinfo

Dokument o kluzáku LF 109 Pionýr

Přidáno: 12. Červenec 2016Autor:

 

Když se v zemích bývalého Československa řekne kluzák nebo větroň, téměř automaticky všem vytane na mysli legendární Blaník. Z rýsovacích prken našich konstruktérů však vzešli i jiné bezmotorové stroje, které ve své době patřily ke světové špičce a vznikali v početných sériích. Takovým kluzákem je bezesporu i LF 109 Pionýr.

První prototyp, tehdy ještě s označením XLF-109 poprvé vzlétl v březnu 1950 a byl dílem konstrukčního týmu Vladimíra Štrose, který tehdy již měl za sebou úspěšné konstrukce L 107 Luňák a XLF 207 Laminár. Na rozdíl akrobatického Luňáka a vysokovýkonného Lamináru, byl Pionýr pravým opakem, tedy strojem pro základní výcvik, nezáludným, relativně levným a jednoduchým pro výrobu. V Československu jich vzniklo 570 kusů a Sovětský svaz si „vyžádal“ výrobní dokumentaci na jejímž základě později vznikl KAI 12 Primorec, který se od svého vzoru lišil celokovovou konstrukcí křídel a ocasních ploch.

Krátký dokument z dílny ToM Studia přiblíží právě tento kluzák a jako speciálního hosta Oldřicha Pelčáka, československého letce, který se jako náhradník připravoval k letu do vesmíru. Dokument, který vznikl zejména na letišti v Brně Medlánkách a jeho okolí vám představí jeden ze dvou letuschopných exemplářů tohoto historického stroje. Příjemné je i pojetí dokumentu, tak jak jsme z ToM Studia zvyklý, tedy žádné rychlé a dramatické střihy, „klepání“ kamery, ale příjemnou čtvrthodinku s téměř starosvětským komentářem, kde je vše podřízeno hlavnímu hrdinovi – kluzáku LF 109 Pionýr.

kluzák LF 109 Pionýr

Tematicky související články

Leave a Reply