Pilotinfo

Příběh akrobatického kluzáku LF 107 Luňák ve filmovém dokumentu

Přidáno: 02. Leden 2017Autor:

Nový krátký dokument (stopáž patnáct a půl minuty) z produkce ToM Studia se věnuje příběhu akrobatického větroně LF 107 Luňák. Vlastně to jsou příběhy tři. Ten jeden, velký se věnuje vzniku a výrobě všech sedmdesáti pěti kusů, které letňanský Letov vyrobil, před tím, než musel jeho produkci zastavit. Uvádí dobové souvislosti, různé zajímavosti Jako například vlekání kluzáků vrtulníkem. Milým připomenutím je také zmínka o celovečerním hraném filmu Vítězná křídla, kde Luňák ztvárnil jednu z hlavních „rolí“.

Druhý příběh je popisem znovuzrození „zbraslavického“ Luňáka s imatrikulací OK 0927, která se časem změnila na dnešní CK – 0927. Díky jeho současnému majiteli, kterým je Graham Saw tak mohou milovníci historických letadel dodnes obdivovat tento letoun létající bez jakýchkoliv omezení, tedy v plném rozsahu akrobacie, pro kterou byl koncem čtyřicátých let zkonstruován. A mimochodem, akrobacii v tomto dokumentu uvidíte také.

Třetí příběh má „český“ smutný konec. Tentokrát popisuje Luňáka imatrikulace 0918, vyrobený v roce 1950. Protože ve svém „druhém životě“ létal pod jurisdikcí českého Úřadu pro civilní letectví měl zakázanou akrobacii, přestože by jí bez problémů létat mohl, tak jako jeho šťastnější „sourozenec“ CK – 0927. To nejhorší však přišlo v roce 2009, tehdy totiž Národní technické muzeum, jako jeho vlastník z nepochopitelných důvodů rozhodlo o jeho uzemnění. Tehdejší vedení tak učinilo u všech létajících historických letadel ve svém majetku a letecké veřejnosti svůj tehdejší krok dodnes nevysvětlilo. Na OK – 0918 se tak stále práší v depozitáři …

Tematicky související články

Leave a Reply