Pilotinfo

Letecké muzeum Kbely otevírá 30. dubna, nově se představí první proudové letouny

Přidáno: 25. Duben 2011Autor:

V sobotu třicátého dubna se po zimní přestávce opět otevřou brány největšího českého leteckého muzea v Praze 9 Kbelích. Novinky uvidí návštěvník především v hale věnované poválečným proudovým letounům, kde jsou představeny stroje západní i východní provenience.

 

Letecké muzeum Vojenského historického ústavu má ve svých sbírkách téměř tři stovky letadel, z nichž na sto je vystaveno v pěti halách v areálu ve Kbelích a další stojí na venkovní ploše. Jde nejen o největší leteckou sbírku na území České republiky, ale také o jednu z největších v celé Evropě. Expozice muzea se vztahuje k historii vojenských letadel, ale zachycuje i širší dějiny československého a českého letectví.
Co uvidí návštěvník od letošní sezóny navíc oproti těm minulým? Novinky najde především v hale věnované době po druhé světové válce a prvním rokům studené války. V novém aranžmá s figurínami se představí letouny, které patřily k průkopníkům proudového letectví. Je tu k vidění slavná Avia S-92, což byl upravený německý Messerschmitt M262A, ruský JAK-17, britský Gloster Meteor a další letouny.
Kromě této haly návštěvník může projít i v nedávné minulosti precizně koncipovanými halami zachycujícími letectví v meziválečném a válečném období. Největší hala pak nabízí exponáty z období po druhé světové válce. Další exponáty jsou vystaveny na venkovních plochách muzea – patří sem jak vojenské stíhací letouny šedesátých až osmdesátých let, tak některé vrtulníky a také dopravní letadla.
Vstup do muzea je zdrama, otevřeno je každý den kromě pondělí od 10 hodin do 18 hodin. K dispozici je prodejna upomínkových předmětů vztahujících se k letectví, dětský koutek, je možné se zde také občerstvit. K muzeu je možné se dostat pohodlně autem, parkoviště je naproti vchodu do muzea přes ulici. Autobusy MHD jezdí z několika stanic metra: z trasy B Palmovka, Českomoravská a Vysočanská, nejbližší spojení je ale z trasy C, stanice Letňany – autobusy č. 185, 280, 259, 302, 375, 376, zastávka Letecké muzeum.

otevření Kbely 2011 letecké muzeum

Tematicky související články

Leave a Reply