Pilotinfo

Tuto sobotu se otevírá Letecké muzeum Kbely

Přidáno: 27. Duben 2017Autor:

V sobotu 29.4 se opět otevře Letecké muzeum Kbely a to v 10:00 hodin, kdy bude tak jako každým rokem zahájena jeho sezóna, nyní již 49. Pětice hangárů kbelského muzea doplňuje expozice ve Staré Aerovce, což je areál vedle letňanského letiště vzdálený 900 metrů od původního muzea. Vzdálenost lze bez potíží ujít pěšky a mnoho leteckých fandů již tamní hangáry navštívilo. Navíc v případě jen trochu vhodného počasí budou nad hlavami návštěvníků létat „živé“ exponáty muzea – letouny Aero C-104S OK-RXE a Zlín Z-126 OK-HLJ. . Tak jako dříve bude možné se posadit mimo jiné do kokpitu těžkého dvoumotorového vrtulníku Mil Mi-8 a také se posadit do kokpitu stíhacího letounu MiG-23BN, tolik známé „bedny“.

V loňském roce se poprvé široké veřejnosti představily po důkladné rekonstrukci některé hangáry ve Staré Aerovce, které se po dlouholetých přípravách podařilo rekonstruovat za vydatné pomoci financí z tzv. Norských fondů. Letos bude umožněno také podívat se i do tamních depozitních hangárů, neboť při běžném muzejním provozu jsou pro návštěvníky nepřístupné. Zde jsou částečně rozloženy různé typy letounů, na některých z nich se postupně pracuje, aby mohly být v blízké budoucnosti umístěny jako stálá část expozice.

Siebel Si 204 Aero C3A Stará Aerovka

K vidění budou i akrobatické letouny, nový přírustek zdejších sbírek – Zlín Z-50M OK-TRP a také od stejného otrokovického výrobce Z-226AS s registrací OK-KMB. Kbelské letecké muzeum patří k významným muzejním institucím v Evropě a stále se daří získávat další exponáty. Právě ve Staré Aerovce budou postupně vystaveny ty, u kterých byla provedena citlivá renovace v souladu s moderními muzejními trendy, kdy je snaha zachovat maximum původního. V loňském roce se poprvé k těmto postupům (předtím již praktikovaných ve sbírkách VHÚ na Žižkově) odhodlalo i Letecké muzeum Kbely. U letounů Suchoj Su 7BKL, Suchoj Su 22M4, Mikojan Gurjevič MiG 23BN a Mikojan Gurjevič MiG 29A tak došlo k renovaci, která zachovala původní kamufláže tak, že po důkladném vyčištění povrchu dochází v prvním kroku speciální technologií k oživení původních “vyšisovaných” barev, k jejich případné opravě a jako druhý krok je jejich stabilizace, aby nedocházelo časem k jejich dalšímu blednutí či praskání jednotlivých barevných vrstev. U některých detailů, jako jsou výsostné znaky, trupová čísla nebo popisky pak musí dojít i k jejich nové aplikaci. U většiny letounů je tento přístup správný, je ale otázka, zde po tolika letech pobytu některých kbelských exponátů vydaných na pospas působení povětrnostním vlivům je ještě co „stabilizovat“.

V letošní sezóně bude mít Letecké muzeum Kbely otevřeno pravidelně každý den kromě pondělí od 10 hodin do 18 hodin. Vstup do všech expozic kbelského muzea je zdarma. Do muzea je nejlepší se dopravit autobusem ze stanice metra C – Letňany; možná doprava je i vlastním vozem, u kbelského areálu je parkoviště, jeho kapacita je však omezená. K muzeu vede rovněž cyklostezka, kola je možné nechat v areálu muzea.

Suchoj Su 22 Stará Aerovka

Suchoj Su 22M4 v expozici Staré Aerovky před restaurátorským zásahem

Suchoj Su 22 po konzervaci

Suchoj Su 22M4 po vyčištění, oživení povrchu a novém laku některých barevných detailů (zde již nové čalounění sedadla pilota)

Suchoj Su 22 před obnovením barevnosti trupového čísla

Na tomto snímku je zřetelné, že již původní trupové číslo nebylo zdaleka v “ose”

Suchoj Su 22 po aplikaci barvy na trupové číslo

Po nastříkání a zaschnutí barvy následovalo “zestaření” čísla jemným brusným papírem a aplikací další barvy

Suchoj Su 22 s již potlačenou barevností obnoveného trupového čísla

Celkový výsledek v hangáru Staré Aerovky Leteckého muzea Kbely

 

Tematicky související články

Leave a Reply