Pilotinfo

Nová akrobatická soutěž odstartuje v Praze Letňanech za účasti světové špičky

Přidáno: 02. Listopad 2011Autor:

První závod evropské letecké soutěže v akrobacii a freestylu Aerobatic freestyle challenge odstartuje 16. června 2012 na letišti v Praze-Letňanech. Unikátního závodu se zúčastní piloti, kteří se v nejvyšší kategorii Unlimited umisťují na mistrovství Evropy a světa do první dvacítky, a také piloti Red Bull Air Race. Vstupenky na tuto leteckou show, která zahájí evropský seriál soutěží, nabídne síť Ticketpro poprvé již zítra tzn. 2. listopadu 2011. 

Proč Aerobatic freestyle challenge?

S vývojem letecké akrobacie se dlouhodobě vyvíjel i způsob jak ji co nejobjektivněji hodnotit. Důkazem toho, že se to daří, jsou přibývající mistři světa a Evropy. Porozumění tomuto atraktivnímu sportu a jeho pravidlům se tím ale zkomplikovalo a dlouhé závody se staly divácky neatraktivní. Proto začaly vznikat nové druhy soutěží, které jsou stavěny pro diváka. Asi nejúspěšnějším z nich je známý seriál Red Bull Air Race, který vzešel z myšlenek některých akrobatů.

Aerobatic freestyle challenge bude kombinací dvou disciplín – freestylu a klasické akrobacie. Ta je podle organizátorů závodů stále nejnáročnější a jedině podle jejích výsledků lze určit nejlepší piloty. Celá soutěž bude trvat dva až tři dny a bude zakončena hodinu a půl trvajícím dramatickým finále těch nejlepších z nejlepších. V rámci klasické akrobacie bude důraz kladen na sportovní výkon a souboj jednotlivých soupeřů. U druhé části soutěže – moderního freestylu – půjde především o umělecký dojem a extrémní pohyby letounů. Tato část tedy slibuje napínavou diváckou podívanou nejen pro návštěvníky místa konání ale i pro diváky televizní.

„Letecká akrobacie je ten nejkrásnější pohyb v 3D prostoru, co člověk může zažít nebo na vlastní oči spatřit, a vzbuzuje obrovské emoce. Proč se tedy v době moderních technologií a přenosů o toto potěšení s lidmi nepodělit?“, říká jeden z autorů projektu pilot a race manager Marek Hyka.

Pravidla soutěže

Sestavy pro klasickou akrobacii jsou tajné – složené sborem rozhodčích. Závodníci si je nemůžou předem natrénovat, ale jen pár hodin před letem zapamatovat. Finále se pak skládá ze šesti figur, oproti až čtrnácti figurám v klasické soutěži. To vše pro snadnější zapamatování a lepší možnost srovnání pilotů divákem.

Začátek i konec této soutěžní sekvence pilot třikrát odmává křídly.  Poté nastoupá a po novém zamávání má devadesát vteřin na druhou disciplínu – freestyle, kdy s kouřovým efektem a na hudbu předvede maximum ze svého umění a stroje. Hodnotí se jednou známkou jak umělecký dojem, tak plynulost navazování rotací a pohybů. Tato známka se sčítá se šesti známkami předešlé sekvence.

Pohled přímo do kokpitu 

Všechny lety budou provázeny odborným komentářem přímo na místě. Stejně tak bude přenášen on-line obraz z kokpitů a dalších kamer na velkoplošné obrazovky na zemi. Ten bude doprovázen nejen komentářem, ale i případnou animací a rozborem chyb hned v průběhu, či těsně po ukončení letu. On-line bude sledována také aktuální rychlost a přetížení jednotlivých letounů přímo na tabuli. Z celé akce pak zároveň vznikne záznam sportovního přenosu pro televizní kanály.

Aerobatic freestyle challenge by zároveň měl být i o osobnostech tohoto létání. Proto budou v zimních měsících všichni piloti sezváni do Prahy, kde s nimi budou natočeny medailonky. Piloti v nich budou představeni divákům ještě před začátkem soutěže, aby si každý divák mohl najít svého hrdinu, byl lépe vtažen do děje a mohl fandit právě tomu svému závodníkovi.

letecká akrobacie UNLIMITED

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.