Pilotinfo

Red Bull Air Race v Budapešti ve znamení špatného počasí

Přidáno: 17. Červenec 2016Autor:

Tradiční zastávka a místo zrození celého seriálu měla letos smůlu na počasí. Kvůli dešti se zrušila sobotní kvalifikace a i v neděli to vypadalo, že se proudy vody z mraků nad Budapeští nezastaví. Nakonec ale přeci jen déšť na malou chvíli ustal a piloti mohli do vzduchu. Závod proběhl ve zkrácené podobě, našim pilotům se, ale bohužel nedařilo. Jak Martin Šonka tak Petr Kopfstein si ze čtvrtého závodu letošní série Red Bull Air Race vezou domů místo bodů největší zklamání v sezóně. Martin byl diskvalifikován hned v prvním kole, Petr podlehl pozdějšímu vítězi závodu Matthiasu Doldererovi z Německa.

Pro Martina Šonku je to téměř domácí závod. Stejně jako v předešlých letech totiž i letos dorazilo do Budapešti na závod velké množství českých fanoušků. A to navzdory počasí, které závodu rozhodně nepřálo. “Je dobře, že se nakonec letělo, nemůžeme chtít jen sluníčko a krásné počasí. Spousta lidí z Česka sem jela velkou dálku a hodiny čekala v dešti. Už jen proto jsme strašně moc chtěli uspět. A nakonec to dopadlo takhle,” smutnil Martin. Hned v prvním souboji proti loňskému vicemistru světa Australanu Hallovi překonal maximální povolenou hranici přetížení a tím pádem pro něj závod skončil.

“Matt sice nezaletěl úplně nejrychlejší čas, ale pomalý rozhodně nebyl. Musel jsem letět na hraně, abych ho porazil a pull-up manévr jsem hodně utáhl. Bohužel jsem se v něm dostal přes maximální povolené přetížení a tím pádem pro mě závod skončil. Jsem strašně zklamaný. Do té doby to byl dobrý let a měl jsem rytmus, trať mi seděla. Bohužel se mi nepodařilo si tohle pohlídat.” Martin Šonka tak v Budapešti nenavázal na stříbrnou příčku z Japonska, nezískal ani jediný bod a v celkovém hodnocení šampionátu se propadl o jednu příčku na osmé místo. “Doufám, že ta horší část sezóny je za námi a ta lepší začíná. Máme před sebou čtyři závody a musíme pořádně bodovat. Už si nemůžeme dovolit nechat v celkovém pořadí šampionátu soupeře utíkat.”

Martin Šonka v kokpitu Red Bull Air Race Budapešť 2016

Martin Šonka Red Bull Air Race Budapešť 2016

Martin Šonka na trati Red Bull Air Race Budapešť 2016

Také Petr Kopfstein nebude na letošní závod v Budapešti vzpomínat rád. Kvůli vynechané kvalifikaci závodil proti lídrovi šampionátu Matthiasovi Doldererovi a stejně jako v japonské Čibě ho neporazil. Na postup do dalšího kola si tedy ještě musí počkat minimálně do další zastávky Red Bull Air Race v anglickém Ascotu.

“Je to zklamání, ale opět jsem si vybral nováčkovskou daň, podmínky v trati nebyly ideální a později jsem si uvědomil, že jsem nebyl v tom správném závodním módu a letěl spíše na jistotu,” reagoval Petr na špatné podmínky, které v neděli v Budapešti panovaly. Přestože karlovarský pilot nastoupil proti nejtěžšímu možnému protivníkovi, šanci ho porazit, měl. Bohužel k pomalému času Petr přidal i dvouvteřinovou penalizaci za špatný průlet poslední brány, takže z Maďarska odjíždí bez bodu.

Závod celkově vyhrál Matthias Dolderer z Německa, který zaletěl nejrychlejší čas ve druhé části závodu, která se nazývá Round of 8. Finálová čtyřka se totiž kvůli nepřízni počasí nestihla odletět. Další závod se letí v anglickém Ascotu 13. a 14. srpna.

Petr Kopfstein před startem Red Bull Air Race Budapešť 2016

Petr kopfstein Red Bull Air Race Budapešť 2016

Petr Kopfstein na trati Red Bull Air Race Budapešť 2016

po závodech Red Bull Air Race Budapešť 2016

fotografie Martin Haleš

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.