Pilotinfo

Češí střeží strategické letiště v Afghánistánu

Přidáno: 17. Listopad 2013Autor:

Od 15. listopadu 2013 čeští vojáci oficiálně chrání největší americkou základnu v Afghánistánu – Bagrám. Součástí jejich práce budou pravidelné patroly i vyhledávání skrýší se zbraněmi povstalců.

Základna Bagrám (BAF – Bagram Airfield) představuje pro americké jednotky v zemi zásadní strategické místo. Nachází se zde letiště se dvěma přistávacími dráhami pro letouny všech velikostí – včetně strojů Boeing C-17 Globemaster II či Antonov An-225. Základna vypadá jako malé město s množstvím obrovských hangárů, skladů a ubikací pro vojáky, ale i civilní zaměstnance. V současnosti jich tu pobývá okolo čtyřicet tisíc.

Češi budou mít následující půlrok tento „kolos“ na starosti, respektive budou zodpovídat za jeho ochranu. Podle jednoho z příslušníků 1. strážní roty, desátníka Pavla Ch., to rozhodně nebudou mít jednoduché. „Základna Bagrám přináší pozitiva i negativa. Mezi kladné stránky patří dobré sociální zázemí, mezi ty záporné její velká rozloha,“ říká a dodává: „Myslím, že úkoly, které zde budeme plnit, budou velmi náročné, protože musíme zabezpečit nepřetržité patrolování v našem prostoru odpovědnosti čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu.“

On i jeho kolegové se proto přímo v místě několik týdnů připravují. Podle velitele jednotky kapitána Libora Tesaře převzali od americké armády 30 obrněnců MRAP zodolněných proti výbuchům improvizovaných výbušných zařízení a absolvovali s nimi potřebný výcvik.

S MRAP budou Češi vyjíždět na patroly mimo základnu. Za jejími branami se ale budou pohybovat i pěšky. „Během patrol se zaměříme na místa, odkud povstalci odpalovali rakety na základnu v minulosti. Budeme zřizovat takzvaná kontrolně propouštěcí místa a také hledat skrýše se zbraněmi a municí povstalců,“ upřesňuje velitel jednotky kapitán Tesař.

V posledních dvou týdnech už jich příslušníci 1. strážní roty absolvovali společně s Američany dvacet sedm. „Seznámili nás s naším budoucím prostorem odpovědnosti a zároveň nás představili příslušníkům Afghánské národní policie, kteří mají v prostoru check pointy (kontrolní stanoviště) a s nimiž budeme v budoucnu spolupracovat,“ uvedl velitel čety, nadporučík David Ch.

Češi budou kontrolovat prostor v okruhu 15 kilometrů od základny. Máme tu víc čet zodpovědných za tuto práci než Američané, hlavní podíl při ochraně základny tak padá na naši hlavu,“ vysvětlil kapitán Tesař a dodává, že v Afghánistánu bude 1. strážní rota kromě úkolů ochrany rovněž realizovat projekty rychlého dopadu pro místní obyvatele.

Armáda České republiky základna Bagram

1. strážní rota BAF (BAF – Bagram Air Field) Úkolového uskupení AČR ISAF působí v afghánské provincii Parwan šest měsíců – od října 2013 do března 2014.

Hlavním úkolem 1. SR BAF je zabezpečit stanovený prostor odpovědnosti s cílem eliminovat nepřátelské aktivity proti základně BAF.

Jednotka je operačně podřízena americké brigádě označené jako JTF 455 (Joint Task Force 455 – Společné úkolové uskupení 455), jež je zodpovědná za ochranu základny. Prostor odpovědnosti JTF 455, označován jako BSZ (Bagram Security Zone – Bezpečnostní zóna Bagram), je z největší části tvořen distriktem BAGRAM, dále distriktem CHARIKAR (na západě), distriktem KOHISTAN (na severu) a distriktem QARAH BAGH (na jihu).

1. SR BAF působí v severní části prostoru odpovědnosti JTF 455.

1. SR BAF má celkově 149 vojáků. Jádro jednotky tvoří příslušníci 73. tankového praporu Přáslavice, kteří jsou doplněni personálem z dalších deseti útvarů AČR.

 

Tematicky související články

Leave a Reply