Pilotinfo

Vojenští letečtí hasiči cvičili zásahy na armádních letadlech a vrtulnících

Přidáno: 09. Prosinec 2015Autor:

Dnes vojenští letečtí hasiči završili celoroční cyklus letištních kurzů, během kterých byli zaškolováni na jednotlivé typy letounů a vrtulníků, používaných v AČR: od evakuace osob z havarovaného stroje až po jeho hašení. Během celého roku se postupně seznamovali s letouny JAS-39, L-39, L-159, Z-142, JAK-40, L-410, C-295 a vrtulníky Mi-17 a Mi-24. Díky těmto kurzům, které pořádala Agentura logistiky ve spolupráci se všemi leteckými základnami AČR, si letečtí hasiči doplnili či prohloubili dovednosti potřebné pro evakuaci osob z havarovaného stroje nebo při jeho hašení. Jejich dovednosti pak mohou využít nejen armádní piloti a létající personál, ale i posádka a pasažéři každého letadla, které se nad územím ČR dostane do potíží a může tak nouzově přistát právě na některém vojenském letišti.

Prosincový letištní kurz na letišti Náměšť nad Oslavou se zaměřil na celosvětově rozšířený československý letoun L-410 a neméně významný těžký bojový a víceúčelový vrtulník Mi-24/35. Toto zaškolení však bylo poněkud odlišné od těch minulých. Jako vyvrcholení výcviku obsahovalo také ostrý let vrtulníkem Mi-24/35, kterého se zúčastnili velitelé letištních jednotek (VHJ). Během tohoto společného výcviku s 22. základnou vrtulníkového letectva tak měli hasiči možnost vyzkoušet pocit osoby uvnitř bojového vrtulníku.

Mi 24 připravená k nácviku

Hasiči musí umět zasáhnout i na letadlech ze zahraničí

Kpt. Jan Smetana z Agentury logistiky považuje zapojení dalších útvarů Vzdušných sil AČR do výcviku za velice prospěšné a spolupráce s jednotlivými leteckými základnami si velice váží. Pro příští rok jsou v plánu další tři letištní kurzy. Pplk. Lubomír Skalička z Agentury logistiky také potvrdil, že by agentura ráda v tomto směru navázala zahraniční spolupráci v rámci různých mezinárodních cvičení, která se na území ČR budou konat. Letištní hasiči by neměli mít znalosti omezené pouze na stroje českých vzdušných sil, ale měli by být schopni pomoci také zahraničním letadlům působícím nad naším územím.

L 410 a hasičský speciál

Tematicky související články

Leave a Reply