Pilotinfo

Zítra do Prahy přiletí Dreamliner z Azerbajdžánu

Přidáno: 04. Únor 2015Autor:

Pražské ruzyňské letiště bylo před nějakou dobou vybráno společností Azerbaijan Airlines jako jedno z těch, kam budou létat jejich posádky na výcvikové lety. Zítra – t.j. ve čtvrtek 5.2.2015 budou mít všichni fandové dopravního letectví možnost vidět nový letoun – na Ruzyni přiletí v jejich pestrých barvách letoun Boeing 787 Dreamliner !  V Praze by měl podle dostupných informací přistát v 9:30 hod. a nazpět bude odlétat zhruba v 10:30 hodin. Je třeba ale mít na paměti, jak se časy mohou ještě změnit a tak bude dobré na letiště dorazit s určitým časovým předstihem.

Na letišti v Ruzyni se představil jako první Dreamliner zbrusu nový stroj polského národního dopravce LOT a to dne 14.12.2012 , o této události jsme naše čtenáře také detailně informovali. Pro nás exotický dopravce z Azerbajdžánu nebude na pražském letišti poprvé. Už v polovině července 2010 uvedený dopravce otevřel svoji novou linku z Baku do Prahy a na ní přiletěl dne 15.7. letoun Airbus A319-111. Jako změna typu na lince byl  v Praze spottersky rovněž zajímavý stroj Boeing 757-200 a v roce 2012 tímto dopravcem k nám přicestoval na státní návštěvu prezident Azerbajdžánu Ilham Alijev s doprovodem. Tehdy přilétli Boeingem 767-32L/ER s registrací 4K-AI01.

B787 Azal three

Dalším zajímavým příletem tohoto dopravce do Prahy byl dodávací let Airbusu A340-542 z Bordeaux do Baku a to dne 3.5.2013. Navíc zde šlo o historicky první návštěvu Airbusu uvedené verze ( t.j. A340-500 ) v Praze ! To bylo z důvodu výcviku posádky, jinak by samozřejmě tato třistačtyřicítka mohla do Baku pohodlně doletět přímo. Pro mnohé spottery bylo překvapením , jak uvedený letoun s ohledem na jeho spotřebu paliva vůbec někdo koupil … Ve světě jich v současné době létá velmi málo. V Bordeaux byl totiž tento letoun „uskladněn“ poměrně dlouho, ale na druhou stranu díky vlastním zásobám ropy Azerbajdžán na tuto stránku věci zatím až tak koukat nemusí. Jeden z mých spolužáků z Toulouse u nich létá jako kapitán na Airbusu A320 a ten potvrdil, jak má jejich společnost velmi dobrou cenu leteckého paliva a navíc uvedený typ letounu byl získán za velmi výhodných podmínek včetně několika náhradních motorů i několika palet  s náhradními díly.

Boeing 787 AZAL

Všem fandům tak na zítra popřejme co nejlepší počasí a Azerbaijan Airlines už se nechal slyšet, jak se jejich nový Dreamliner může v Praze ještě objevit jako změna typu na lince z Baku. Je nutné zajistit průběžný výcvik posádek a Praha jejich společnosti po všech stránkách vyhovuje. Azerbajdžánský Dreamliner  je vybaven celkově 210 sedačkami ( 18 Business Class, 35 Premium Economy a 157 v Economy třídě ). Navíc jde o vítané oživení provozu na ruzyňském letišti , když náš domácí dopravce bojuje o přežití… Snad se tedy s Drealinerem z Azerbajdžánu u nás ještě potkáme.

B787 Azal two

B787 Azal one

Štítky: , , ,

Tematicky související články

Leave a Reply