Pilotinfo

Ohlédnutí za Mistrovstvím světa v plachtění žen ve Zbraslavicích

Přidáno: 14. Červen 2017Autor:

Před pád dny skončilo Mistrovství světa v plachtění žen, letos konané v naší zemi na letišti ve Zbraslavicích. A máme opravdový důvod k radosti! Hned dvě z našich pilotek se umístily na „bedně“ ve svých kategoriích a potvrdily tak tradičně vynikající výkony našich plachtařek. Jak je v naší zemi vcelku zvykem, až ne velké výjimky se tato akce nesla za těžkého nezájmu našich médií. Inu, není to fotbal či hokej… Na druhou stranu máme v leteckých sportech mnoho úspěšných pilotů a tak se pojďme podívat, jak se celý šampionát vyvíjel. Jeho pořadatelem byl Aeroklub ČR s Aeroklubem Zbraslavice a podle všech účastnic se jednalo o nejlepší světový šampionát v plachtění žen z hlediska organizace i sportu jako takového.

Společné foto WWGC 2017 Zbraslavice

Celý šampionát probíhal ve dnech 21.5. až 3.6. 2017 a během těchto dnů se podařilo odletět vskutku rekordních 12 soutěžních disciplín, což obnášelo mimo veliké nasazení všech v realizačním týmu na letišti i bezmála šest desítek letových hodin za kniplem soutěžních kluzáků. Dámy to zvládly na výbornou, ale občas některá z nich sedala někam do pole. V tradičně silně obsazené klubové třídě (23 závodnic) létaly tři naše pilotky: Klára Teichmannová, Eva Černá a Petra Pískatá. Nejlépe se dařilo poslední jmenované, kdy na začátku mistrovství se držela mezi nejlepšími, avšak poté se jí několik letů nezdařilo, takže obsadila nakonec 10. příčku. Další dvě pilotky – Eva Černá byla čtrnáctá a Klára Teichmannová patnáctá. I tak solidní výsledek, vždyť šlo o mistrovství světa! Světovou šampiónkou se zlatem kolem krku v této kategorii se stala Sabrina Vogt ze Spolkové republiky Německo.

Zbraslavice a soutěžní kluzáky žen Cenné kovy ve Zbraslavicích Bedna s umístěním družstev WWGC2017

A pak zde máme standardní třídu. Již mnoho let zde úspěšně létá naše Jana Vepřeková a nebylo proto podivem, že patřila k opravdovým favoritkám. To také dále potvrzovala vedením v téměř celém šampionátu, teprve v desáté disciplíně se jí nevedlo a ve finále hrdě stála na „bedně“ s bronzovou medailí. Výborné umístění a kdo Janu viděl někdy létat, zná její schopnosti vidět stoupáky tam, kde jiní je prostě vidět nemohou…Další z našich pilotek Dana Nováková se také snažila urvat co nejlepší výsledek a z počátku soutěže jí to znamenitě létalo. V deváté soutěžní disciplíně se ovšem štěstí obrátilo a Dana tak sjela z průběžného třetího místa až na stále solidní sedmou příčku a tu už do konce udržela. Další z našich Hana Trešlová pak získala příčku hned za ní. Zlato ve standardní třídě na stupních vítězů třímala nakonec Aude Grangeray z Francie. Mimochodem o Aude je známo, jak často létá v Jižní Africe i Austrálii a tím pádem má nesrovnatelně lepší podmínky, což bylo hodně znát i ve Zbraslavicích. Právě v Austrálii se za dva roky koná další světový šampionát plachtění žen a i zde bude v téměř domácím prostředí. To ale neznamená, že by ji naše dámy nemohly přelétat!

S velkými nadějemi jsme sledovali létání našich žen ve třídě 18 metrů. Zde u nás byla jednoznačnou favoritkou velmi zkušená Alena Nerušilová. Již v první disciplíně nenašla přemožitelku, ale co čert nechtěl, v další se jí ani nepodařilo trať zaletět a ztráta 600 bodů citelně mrzela. Další vývoj se naštěstí zcela obrátil a tato naše pilotka letěla naprosto bez chyb a držela se na absolutní špici závodnic. Ve finále stála na stupních vítězů se stříbrnou medailí a pocit, že je druhá na světě musel pro ni být nádherný! Světovou šampiónkou se stala další Němka Katrin Senne a to o pouhých 22 bodů. Z dalších našich pilotek byla Jana Trešlová sedmá a Lenka Kuthanová osmá.

Stupně vítězů ve třídě 18m

Nakonec jsme světu zopakovali: v naší zemi máme stále velmi schopné plachtařky a je třeba s nimi počítat jako s rovnocennými soupeřkami do dalších leteckých soubojů v tichém létání. V závěrečném hodnocení podle zemí byly nejlepší pilotky Francie, druhé byly Němky a našim dámám patřilo třetí místo. Vynikající výsledek a našim pilotkám na tichých křídlech opravdu GRATULUJEME!!!