Pilotinfo

Letecká přehlídka AIRPOWER 13 v Zeltwegu

Přidáno: 05. Červenec 2013Autor:

Konec měsíce června znamená pro řadu leteckých fandů jediné : sbalit si věci včetně fototechniky a vyrazit do rakouského Zeltwegu ! Letošní rok rozhodně nebyl v tomto ohledu výjimkou. Tak jako dříve – i nyní se konala na tomto letišti ve Štýrsku dvoudenní letecká přehlídka s opravdu bohatým programem. Letiště samotné leží cca 190km jihozápadně od Vídně a jeho poloha je v krásném údolí v těsné blízkosti cesty směrem na město Judenburg. Akce se koná jednou za dva roky a nutno poznamenat – je extrémně pořadatelsky náročná. O financích raději ani nemluvě a nebýt hlavního sponzora, firmy Red Bull, jen stěží by se uvedená přehlídka mohla konat…

Na své si přišli příznivci řady typů bojových letounů , ale také známých akrobatických skupin včetně početné letky historických strojů. Už ve všední dny se začaly slétat do Zeltwegu jednotlivé letouny včetně doprovodných týmů s nezbytnou pozemní podporou. Z ČR přilétla známá akrobatická čtyřka Flying Bulls s vedoucí pilotkou Radkou Máchovou. Naše vojenské letectvo zastupoval v letových ukázkách vrtulník Mil Mi-24D a na statice se představily letouny L-159 Alca + transportní Casa ze Kbel. Mimochodem – stejným typem přiletěli i zástupci Španělského a Polského vojenského letectva. Anglickou RAF zastupovala na statice dvojice letounů Bae Hawk v černé kamufláži . Vyjmenovávat všechny účastníky by bylo skoro nemožné. Letos se bezmála 300 000 návštěvníkům za oba dny představilo 200 letounů z dvaceti různých zemí. Pro mnohé byl překvapením námořní letoun Orion německé Luftwaffe. Na požádání bylo možné si letoun dokonce prohlédnout i zevnitř ! Němci vyšli vstříc i stavitelům plastikových modelů letadel a otevřeli motorové kryty + některé další detaily tohoto zajímavého stroje.

Doslova v obležení fandů a leteckých příznivců se ocitl domácí Felix Baumgartner. Jeho skok ze stratosféry nedávno sledoval v přímém přenosu snad celý svět a Red Bull si nenechal ujít příležitost, aby mohl o svých zážitcích informovat i diváky této akce. Poláci přiletěli s dnes už málo vídaným typem Suchoj SU-22M4 a ten byl po oba dny doslova v obležení tisíců lidí. V programu se představila řada historických letounů. Spitfire Mk.XVI jsme mohli vidět nedávno u nás v Roudnici. Jeho předvedení později doplnily nádherné stroje: B-25 Mitchel , F-4U4 Corsair , Douglas DC-6B i další unikáty z historie letectví. Lahůdkou byly létající skupiny různých letounů – např. B-25 + Corsair + Cessna Grand Caravan s plováky a dvojice proudových Alpha Jetů ! To se na našem nebi jen tak neuvidí. Pěkné bylo i vystoupení dvojice Blaníků – Blanix, které „vyvezla“ nahoru dvojvlekem akrobatická Extra.

Samostatnou kapitolu tvořily ukázky sólové akrobacie bojových letounů. Eurofighter Typhoon domácího letectva otestoval bubínky nás všech a před pilotem nutno smeknout. Protahovat se v minimální výšce mezi okolními kopci chtělo opravdu odvahu. Pomyslnou laťku zdvihl výše belgický pilot krásně zbarvené F-16. To, co předváděl, donutilo mnohé vytáhnout své kamery a začít ihned natáčet. Nebudu odhadovat, kolik „géček“ udělal během utažených akrobatických figur, ale pár „dvanáctek“ tam asi bylo… K vidění byl i dvoumotorový proudový Saab 105 v nádherné výroční kamufláži. Srdce diváků potěšily i starší cvičné „roury“ Aermacchi MB-326 a Canadair CT-133 Silver Star, i ty rozhodně nepatří k často vídaným.

K vrcholům dvoudenní akce ovšem patřilo vystoupení několika světoznámých akrobatických skupin. Kdo by neznal např. Turkish Stars, Patrouille Suisse, Frecce Tricolori a nebo španělskou skupinu Patrulla Aguila? Nesmím zapomenout již zmíněné naše letouny Zlín Z-50 Flying Bulls. Těm patřil mohutný potlesk diváků, který trval několik minut ! K divácky nejvíce úspěšným patřili Italové – Frecce Tricolori. K jejich úspěchu patřil i velmi osobitý komentář ze země. Jeho autorem byl Andrea Soro, kolega pilotů skupiny. Ten anglicko – německo – italsky snad nehovořil, ale zpíval… Lingvisté by šli do kolen, ale davy lidí doslova bouřily nadšením. Akrobacie na letounech Aermacchi MB-339 byla opravdu znamenitá a Italů byla obloha doslova plná.Vrcholem programu byl světový šampion v letecké akrobacii Peter Besenyei, bravurní akrobacií na letounu Corvus Racer popíral snad i fyzikální zákony !

Nebyla nouze ani o další praktické ukázky. Z Holandska přiletěl tankovací třímotorový Douglas KDC-10 a provedl pěkný průlet v ose dráhy. To místní vojenské letectvo se vytáhlo s bojovou akcí: Lockheed C-130 Hercules se představil v roli narušitele , který byl následně zachycen dvojicí hotovostních stíhačů ( Eurofighter Typhoon ) a donucen rychle přistát. Samostatnou kapitolou bylo i předvedení vrtulníků. Kromě našeho Mil Mi-24D se jich představila hned celá řada. Vrtulníky Agusta Bell 212 předvedly výsadek parašutistů , zatímco jejich kolegové na strojích Alouette III SA-316B  se předvedli v létání ve skupině. Vrcholem bylo až neskutečné vystoupení vrtulníku MBB Bö-105 v barvách Flying Bulls. Kdo dříve neviděl přemety s vrtulníkem , zde si jich užil opravdu bohatě ! Místní vojenské letectvo předvedlo i střední transportní vrtulníky Sikorsky S-70 Black Hawk včetně výsadku příslušníků speciální bojové jednotky. Protiváhou k nim byly ultralehké vírníky Autogyro MTO Sport létající ve trojici. Bojový Bell AH1 Cobra známe z našeho Hradce Králové, ale zde létal opravdu snad na hranici svých možností – což diváci ocenili opravdu dlouhým potleskem. Na statice se dále představily letouny AN-26 letectva Srbska a Slováci mimo jiné přiletěli s vrtulníkem Mil Mi-17 v „digitální“ kamufláži a jedním L-39 Albatros. Divácky vděčné bylo i předvedení historických letounů Hawker Sea Fury ( v kamufláži letectva Nového Zélandu ! ), P-51 Mustangu i nám známého námořního letounu Avenger.

Závěrem je třeba poděkovat pořadatelům za obrovský kus práce. Jen 3500 vojáků se staralo o chod celého areálu a 180 lidí odpovídalo za zabezpečení všech letových ukázek. Navíc – po oba dny bylo vstupné zdarma ! V našich podmínkách asi jen stěží proveditelná akce. Jediným nákladem bylo 10,- Euro za auto a následně pevné nervy při odjezdu domů. Letošník ročník této akce se opravdu vydařil a nám nezbývá , než se těšit na další. Ten proběhne na stejném místě opět za dva roky.

Ukázky z akce – videa

Alouette III Davy diváků v Zeltwegu DC6B Red Bull Duo Blanix Eurofighter Typhoon Frecce Tricolori Hawker Hunter Hercules a Typhoon P51 Mustang Patrouille Suisse Peter Besenyei a Corvus Racer Saab 105OE

Tematicky související články

Leave a Reply

Letadla na prodej
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.