Pilotinfo

Letošní sezóna Red Bull Air Race pokračuje závodem v Kazani

Přidáno: 15. Červen 2019Autor:

Ročník 2019 seriálu Red Bull Air Race pokračuje závodem v ruské Kazani. A oba čeští závodníci si po kvalifikaci vedou dobře. Martin Šonka si doletěl pro druhé místo a do celkového hodnocení série tak získal dva body. O více než desetinu sekundy ho porazil pouze francouzský pilot Mika Brageot, který tak vyhrál svou první kvalifikaci v životě. Petr Kopfstein v kvalifikaci dosáhl na páté místo a zítra v Round 14 bude jeho prvním soupeřem Nicolas Ivanoff.

Red Bull Air Race Kazaň 2019 Martin Šonka

Těsně před odletem do Kazaně zastihla všechny účastníky air race nepříjemná zpráva, že toto je poslední sezóna šampionátu. Série pak skončí a nebude pokračovat. Motivace ale nikomu nechybí. “Na to nejde vůbec myslet. Když si sednu do letadla a zavřu kabinu, chci vyhrát a myslím, že to tak mají všichni piloti. Jsme prostě na závodě, musíme se maximálně soustředit a snažit se na maximum, jako by se nic nedělo. Nedovedu si ani představit, že by to bylo jinak,” popisoval po prvních trénincích Martin.

V kvalifikaci zaletěl prvním pokusem až devátý nejrychlejší čas, ve druhém už byl ale na všech mezičasech rychlejší, než v té době vedoucí francouz Brageot. V posledním pullup manévru však o svůj náskok přišel. “Je pravda, že jsem ho nezaletěl úplně optimálně. Mika právě tenhle manévr před cílem trefil přesně a tím se dostal před nás. Ale vyzkoušel jsem si dvě různé varianty jak ano a jak ne a z toho zítra můžeme vycházet.” Druhé místo Šonkovi do zítřejšího prvního vyřazovacího kola závodu přisoudilo rychlého Španěla Velardeho. “Juan je rychlý, má rychlé letadlo a létal tady skvělé časy. To, že se mu to zrovna dnes v kvalifikaci nepovedlo, nemusí nic znamenat. V trati se také točil vítr a některým pilotům pomohl více, jiným spíše uškodil. Takže uvidíme, jaké zítra budou podmínky a podle toho se připravíme,” dodal Šonka.

Třetí skončil další Francouz Levot. Diváky během kvalifikace pořádně nadzvedl ze sedaček pylon hit Němce Dolderera, při kterém si dokonce poškodil letadlo.

Martin Wonka Red Bull Air Race Kazaň 2019

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.