Pilotinfo

Na Ample Strike 2015 se očekává účast šestnácti států

Přidáno: 16. Duben 2015Autor:

Ve dnech 14. a 15. dubna 2015 se na letecké základně Náměšť nad oslavou konala hlavní plánovací konference k mezinárodnímu cvičení Ample Strike 2015, které se na území ČR uskuteční od 31. srpna do 23. září. Výsledkem v pořadí již druhé konference je přislíbená účast příslušníků z 16 zahraničních zemí.

Po zahájení konference plukovníkem Miroslavem Svobodou, zástupcem velitele náměšťské základny a velitelem cvičení v jedné osobě, vystoupili se svými prezentacemi a požadavky velitelé za jednotlivé oblasti od letového provozu, přes zabezpečení výcviku předsunutých leteckých návodčí až po oblast logistického zabezpečení.

V rámci dvoudenní konference byly se zástupci z jednotlivých zemí upřesňovány záměry realizace letové činnosti spolu s jednotlivými scénáři cvičení a předběžná organizace komplexního logistického zabezpečení tak, aby byly naplněny nezbytné předpoklady pro zajištění celé akce. „Letošní cvičení se bude již podruhé konat plně v gesci Armády ČR a úkolem 22. základny vrtulníkového letectva je zabezpečení komplexního logistického zabezpečení pro všechny účastníky cvičení,“ dodává velitel cvičení plukovník Miroslav Svoboda.

Cvičení Ample Strike 2015 je zaměřené na výcvik předsunutých leteckých návodčích s posádkami taktického a vrtulníkového letectva při podpoře činností prvků pozemních sil. Navazuje na tematicky podobná mezinárodní cvičení Flying Rhino a Ramstein Rover, která se v předchozích letech konala v ČR. Dalším z hlavních cílů cvičení je právě procvičit a dále rozvíjet schopnosti útvarů Armády ČR v poskytování podpory hostitelskou zemí zahraničním jednotkám při vedení činnosti na území ČR.

major Pavel procházka

Velkou výhodou je, že vrtulníková základna neplní úkol hostitelské země poprvé a drtivá většina příslušníků řídícího štábu cvičení, ale i dalších kooperujících jednotek Armády ČR, se již podílela na loňském cvičení Ample Strike. „Stále je něco nového, ale zkušenosti získané z organizace předchozích ročníků podobně zaměřených cvičení jsou velmi důležité a poskytují nám dobrý základ pro přípravu letošního cvičení Ample Strike,“ uvedl major Pavel Procházka zástupce řídícího cvičení.

Účast na cvičení předběžně potvrdilo 17 zemí (Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Francie, Holandsko, Chorvatsko, Itálie, Kanada, Litva, Lotyšsko, Německo, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko a USA) a to buď zapojením letecké techniky nebo účastí předsunutých leteckých návodčích a instruktorů. Leteckou podporu budou vojákům poskytovat například letouny L- 39 Albatros (SVK), L-159 Alca (CZE), Jas-39 Gripen (CZE), CASA C – 295 (CZE), Pilatus PC-9 (GER, SVN), Learjet L-35 (GER) a vrtulníky Mi-24/35 (CZE), Mi-17 (SVK) Mi-171š (CZE) a AH-64 Apache (USA).

V rámci závěrečné plánovací konference, která se uskuteční na 22. základně vrtulníkového letectva v polovině července budou dopřesněny konkrétní počty letecké techniky a celkové počty účastníků cvičení.

major Jan vanický

Tematicky související články

Leave a Reply