Pilotinfo

České pilotky bodovaly na MS v plachtění žen v Austrálii

Přidáno: 03. Únor 2020Autor:

Doslova před několika málo dny skončilo v Austrálii Mistrovství světa v plachtění žen, kde se kromě nepřízně počasí musely dámy vypořádat i s neblahými důsledky velkých požárů ohrožujících vše živé široko daleko. A naše pilotky si v tradičně silné konkurenci nevedly vůbec špatně!

Mistrovství světa v plachtění žen 2019 02 Mistrovství světa v plachtění žen 2019 01

Letošní světový šampionát v plachtění žen probíhal na australském letišti Lake Keepit, kam se zhruba týden před akcí začal sjíždět celý náš národní tým. Jako první co viděli byla na místní poměry špatná dohlednost daná mnohými požáry a pak zajímavost : při přistávání na letišti se pokud možno vyhýbat vyskakujícím králíkům, ty se dle možností snažili pořadatelé vyhánět… A tak celé mistrovství začalo slavnostními nástupy týmů dne 3.1.2020 za typicky slunného australského počasí.  Jubilejní desátý ženský světový šampionát byl nakonec obsazen dosud nejvyšším počtem pilotek od nás – nakonec v něm startovalo devět pilotek. Velem jim kapitán našeho reprezentačního družstva Pavel Krejčiřík

Mistrovství světa v plachtění žen 2019 05 Mistrovství světa v plachtění žen 2019 08

V neděli  5. ledna létání všem znepříjemnil sílící vítr, stejně jako kouř z požárů, zejména přistání byla hodně obtížná. O den později se sice „papírově“ letělo, ale nakonec se vše zrušilo, protože nepříjemného kouře už bylo opravdu příliš, to nepamatovali ani místní! Naopak českým velmi úspěšným dnem se stal čtvrtek 9.1., kdy Alena Netušilová skončila druhá v 18m třídě a měla tak krásně nastoupeno k boji o titul. Zajímavá situace nastala ve standardní třídě, tam česká „trojka“ Jana Vepřeková, Hana Trešlová a  Dana Nováková  – tyto dámy se postavily na stupně vítězů za sebou a zásadně se přiblížily směrem k zisku titulu mistrů, jelikož byly rovnou v první desítce. Nakonec ani velmi silné bouřky neohrozily jejich výkony a naše děvčata vcelku slušně deklasovala všechny soupeřky.

Mistrovství světa v plachtění žen 2019 04 Mistrovství světa v plachtění žen 2019 03

Ale bez problémů to rozhodně nebylo. Janě Vepřekové po startu přestal fungovat nezbytný palubní počítač, po přistání se mechanici činili a nakonec mohla po opravě asi po půl hodině odletět, aniž ji to zásadně ohrozilo. Dámám se podařilo rozdílem hned stovky (!!!) bodů zvítězit. I když na trať odešly poměrně pozdě a meteo předpověď na závěr dne nebyla právě nejlepší. Bouřky si ale daly načas, takže kdo startoval později, opravdu na tom hodně získal.

 

Při dalších dnech šampionátu se naše pilotky snažily ve všech třech třídách, ale nakonec se jim nepodařilo získat ty nejcennější kovy, ale i tak byly jejich výsledky velmi dobré. V soutěži týmů se naše družstvo umístilo na pěkném pátém místě se ziskem 841,26 bodů. Až za nimi byly silné a favorizované týmy – šesté pilotky USA, sedmé Polky a až na osmém místě byly domácí Australanky.

Mistrovství světa v plachtění žen 2019 06

A jak se dařilo našim pilotkám v jednotlivých třídách? V osmnáctimetrovkách byla čtvrtá Jana Trešlová, pátá Alena Netušilová a na šestém místě pak Eva Černá. Zvítězila Ailsa McMillan z Austrálie. Ostatně i ve standardní třídě skončilo naše trio těsně pod stupni vítězů: Hana Trešlová čtvrtá, Dana Nováková pátá a Jana Vepřeková šestá. Vítězkou této kategorie byla Lisa Trotter z Austrálie. Trio našich pilotek – a zase trochu pro zlost i v klubové třídě bylo těsně pod „bednou“ , kdy byla Klára Teichmannová čtvrtá, Barbora Moravcová pátá a na šesté pozici se umístila Petra Pískatá. V klubové třídě zvítězila opět domácí pilotka Jenny Ganderton. Jak je vidět, ani vítězství domácích pilotek nestačilo na stupně vítězů v týmové soutěži!  Naše dámy opět dokázaly, že létání i taktika jim opravdu jde velmi dobře a díky řadě prozíravých kroků kapitána výpravy Pavla Krejčiříka se jim podařil vskutku velmi dobrý výsledek. I když byly těsně za medailemi, jejich bodový odstup nebyl velký. Dámy, MOC vám děkujeme a držíme palce v dalších mezinárodních soutěžích! Ostatně díky Vašemu pilotnímu umění má naše vlajka ve světě tichého letu vážnost a jste tvrdými soupeřkami často i mužským protějškům. Pevně věříme, že na dalším šampionátu Vás uvidíme na stupních vítězů, kam naše plachtění zaslouženě patří.

Mistrovství světa v plachtění žen 2019 07 Mistrovství světa v plachtění žen 2019 09

 

Tematicky související články

Leave a Reply