Pilotinfo

Nový rekord českého balónového létání !

Přidáno: 26. Únor 2017Autor:

České balónové létání se může pyšnit novým rekordem. Horkovzdušný balón řízený Janem Suchým a Ondřejem Kostrhunem včera stanovil nejlepší hodnoty ve všech třech tradičně sledovaných parametrech: nejdelší doba letu, největší dosažená vzdálenost i nejvyšší dosažená výška.

Start balónu proběhl v sobotu 25. 2. v 7:07 z okolí Turnova. Posádka strávila ve vzduchu 9 hodin,59 minut, urazila celkem 550, 57 kilometrů a během letu dosáhla maximální výšky 4 012 metrů.

10 hodin v balónu

Balón, který zapůjčila společnost Ricoh, přeletěl celou Českou republiku, v 11:00 překročil česko-slovenskou hranici u Hodonína a v 17:06 přistál na louce nedaleko obce Tázlár, asi 110 km jižně Budapešti. „Povětrnostní podmínky nám přály, i když místo startu jsme museli na poslední chvíli změnit kvůli nízké oblačnosti v oblasti Krkonoš,“ říká velitel balónu Jan Suchý. „Po startu už šlo vše podle plánu. Řídící letového provozu si nás předávali ze státu do státu a díky precizní přípravě celého letu jsme se nesetkali s žádnými obtížemi. Cestou jsme míjeli Brno, Bratislavu, na dohled jsme měli jezero Balaton a těsně před přistáním i Budapešť,“ dodává J. Suchý.

Společnost Ricoh je velmi ráda, že mohla podpořit pokus o rekord a zapůjčit právě svůj horkovzdušný balón třídy AX10. Balónové létání je sport, který k naší společnosti patří, svůj vlastní balón má i pobočka Ricoh Anglie,“ vysvětluje Stephen Palmer, generální ředitel Ricoh Česká republika, proč se společnost v překonání rekordu angažovala, a dodává: „Rádi bychom tuto úspěšnou českou posádku vyslali také na prestižní mezinárodní balónovou regatu Lord Mayor´s Appeal, která se každoročně koná v Londýně.

Trasu balónu bylo možné po celou dobu letu sledovat online na stránkách www.ricohtransrepublika.cz, které zaznamenaly během letu přes 2000 návštěv, na Facebooku zároveň fungoval živý přenos z koše balónu, který shlédlo kolem 3000 lidí.

Hodnoty rekordu potvrdil Tomáš Hora, zástupce Českého balónového svazu, který byl přítomen startu i přistání. „Všechny hodnoty jsou zatím orientační – záznamy z loggeru ještě nejsou vyhodnocené, ale bude to velmi podobné,“ říká J. Suchý. Lišit se podle něj bude zejména vzdálenost, protože naměřených 550,57 km je vzdálenost vzdušnou čarou, zatímco skutečná trasa balónu bude ještě o něco delší. Oficiální údaje budou k dispozici během několika dnů.

Let měl kromě ambice stanovit rekord také charitativní poslání. Byl věnován neziskové organizaci Kolpingova rodina Smečno, která od firmy Ricoh obdrží tiskové zařízení Ricoh, ukázkové hodiny létání pro děti ve Smečně a další podporu.

10 hodin v balónu nový rekord českého blónového létání 10 hodin v balónu Jan Suchý a Ondřej Kostrhun

Tematicky související články

One Response to “Nový rekord českého balónového létání !”

 1. 1
  Jiří Dodal Says:

  Gratuluji ke krásnému výkonu. Po vyhodnocení parametrů letu bude určitě znamenat vylepšení českých absolutních rekordů v balónovém létání.

  Připomínám však, že podle Sportovního řádu FAI, díl 1, čl. 4.8.2.1., platného od 1. 5. 2016, nemůže být dosažená vzdálenost větší, než přímá vzdálenost mezi zeměpisnými souřadnicemi místa vzletu a přistání. Nikoliv tedy skutečně uletěná vzdálenost, jak se mylně uvádí v článku. Výjimky, uvedené v článcích 4.8.2.1.1 a 4.8.2.1.2 stejného dokumentu v tomto případě nelze použít.

  Jiří DODAL
  bývalý pilot balónů a mezinárodní rozhodčí

Leave a Reply

Letadla na prodej
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.