Pilotinfo

První sériový kus Aera L 39NG má za sebou první úspěšný let

Přidáno: 21. Duben 2023Autor:

Na továrním letišti Aera ve středočeských Vodochodech úspěšně proběhl zálet prvního sériově vyrobeného letounu Aero L-39NG. Pro Aero jde o historický milník, kdy po 20 letech od záletu posledního sériově vyráběného letadla, proběhl zálet prvního sériového kusu letounu L-39NG, který splnil všechna očekávání. V průběhu letu piloti otestovali funkce cvičného letounu v rozsahu standardního programu továrního záletu. Let prověřil chování Engéčka v mezích jeho normální provozní obálky.

Zálet prvního sériového kusu L-39NG trval přibližně 40 minut. Piloti během stovek nalétaných kilometrů ověřili funkce motoru, letounových systémů, avioniky a dále řiditelnost a chování letounu ve všech fázích letu od vzletu přes akrobacii až po přistání. Testování probíhalo v rozsahu výšek od 0 do 8 500 metrů a rychlostí od pádové až po maximální (Machovo číslo 0,8 nebo 900 km/h).

první let prvního sériového L39NG

„Zálet prvního sériového kusu potvrdil připravenost L-39NG k sériovým dodávkám našim zákazníkům. Letoun je ve své třídě světovou špičkou. Z hlediska konstrukce, letových vlastností, bezpečnosti, avioniky a moderního vybavení je vynikající platformou pro výcvik pilotů stíhaček čtvrté a páté generace,“ zhodnotil zálet Viktor Sotona, prezident a CEO společnosti Aero.

„Ačkoliv se jedná o významný milník z hlediska společnosti Aero, samotný zálet je spíše rutinní záležitostí a provádí se po výrobě každého kusu letounu. Program továrního záletu byl již dříve ověřen na prototypech L-39NG. První sériový letoun s výrobním číslem 7005 splnil všechny body programu,“ doplňují Petr Jinda, Executive Vice President & Chief Development Officer, a Jaromír Lang, hlavní konstruktér L-39NG, společnosti Aero.

první let prvního sériového Aero L39NG

První sériové vyrobený kus cvičného letounu L-39NG je určený pro Vietnamské vojenské letectvo. Mezi další zákazníky patří například Maďarsko a Česká republika. Aero má v současné době objednávky na 34 kusů letounu L-39NG.

Aero nedávno spustilo do provozu novou výrobní linku určenou pouze pro letoun L-39NG. Během dvou let zde chtějí navýšit produkci L-39NG na 24 kusů ročně. Na výrobě Engéčka se podílí i další české firmy. Přes 60 % dodavatelů Aero jsou tuzemské společnosti.

first flight series Aero L39NG

Tematicky související články

Leave a Reply

Oprava letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro opravu letounů.