Pilotinfo

Aero spustilo automatický nýtovací stroj pro výrobu trupů letounů

Přidáno: 20. Srpen 2014Autor:

Odolena Voda. Provoz špičkového CNC automatického nýtovacího stroje IPAC zahájil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.  Kontrakt na dodání stroje ve výši 100 mil. Kč podepsalo Aero s německou společností Broetje-Automation v lednu 2013 a jedná se o největší investici Aera do jednoho stroje v celé historii firmy.

CNC nýtovací automat je velmi přesný, na zakázku vyrobený stroj s dlouhou dobou dodání. Pro stroj o rozměrech 17 x 11 x 9 metrů a hmotností přes 100 tun muselo dojít k vyhloubení podlaží výrobní haly o 1 metr. Nýtovací stroj slouží zejména k rychlejší a přesnější montáži trupových struktur letounu, která vede ke zvýšení kvality výrobku, což se projeví na prodloužení životnosti celého letounu. Stroj se v počátku zapojí do sériových výrobních procesů na dopravních letounech Airbus A321 a vojenských transportních letounech KC-390 brazilské firmy Embraer. Zavedení takto výjimečného CNC nýtovacího automatu do letecké výroby přispěje k technologickému posunu celého českého leteckého průmyslu.

Jak při dnešní návštěvě u příležitosti spuštění nového moderního výrobního zařízení zdůraznil ministr Jan Mládek, „jde o projekt, jehož realizace je plně v duchu snahy vlády o rozšiřování kapacit českého průmyslu cestou modernizace a zvyšování efektivity výroby. Oceňujeme, že společnost Aero disponuje moderními výrobními kapacitami participujícími na kooperačních programech s významnými zahraničními partnery a současně si zachovává schopnost vývoje a produkce kompletního letounu tuzemské provenience. Zároveň není opomíjen profesní rozvoj zaměstnanců,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu a přislíbil vládní podporu technického vzdělávání v zájmu dostatku kvalifikovaných zaměstnanců pro udržení vysokého podílu průmyslu na hospodářství České republiky.

Podpora technického vzdělávání a nedostatek kvalifikované síly patří mezi dlouhodobé priority i v Aeru. Společnost jen za poslední dva roky nabrala šest set nových zaměstnanců a nové výrobní programy mohou přispět k vytvoření dalších pracovních míst. Otázkou, jak zajistit dostatek kvalifikovaných zaměstnanců pro letecký průmysl, se proto Aero zabývá i ve spolupráci s dalšími leteckými výrobci a také univerzitami na půdě Svazu českého leteckého průmyslu.

nýtovací automat Aero Vodochody

Štítky: , ,

Tematicky související články

Leave a Reply