Pilotinfo

Latecoere má v Praze novou výrobní linku

Přidáno: 30. Květen 2017Autor:

Vyrobit kompletní pasažérské dveře do Airbusu A320 představovalo náročnou práci, která zaměstnala v jednom okamžiku až 30 osob a trvalo to šest týdnů. Počet rukou, jimiž nyní dveře projdou, se příliš nezmění, zato výrobní čas klesne téměř na polovinu. Společnost Latecoere Czech Republic, která je v zemi nejvýznamnějším dodavatelem dveří a některých dalších komponentů pro letecké společnosti Airbus, Boeing nebo Embraer, spustila novou výrobní linku. Mimochodem Latecoere Czech Republic navazuje na tradici české značky Letov, která vznikla již v roce 1918 a je tak nejstarším leteckým výrobcem v České republice.

Oproti původní výrobní lince, která zajišťovala výrobu dveří pro Airbus A320, se zvýší produkce firmy téměř na dvojnásobek. Doposud bylo možné měsíčně obstarat objednávky dveří v průměru pro 24 letadel, což představuje 96 kusů pasažérských dveří. Nově společnost plánuje, že měsíčně vyrobí až 160 kusů dveří pro modernější typ Airbus A320 NEO. „Navýšit objem výroby bylo možné především díky modernizaci výrobního procesu a částečné automatizaci výroby. Ta se dotkla úseku nýtování dveří. Nově je tato činnost z velké části realizována za pomoci automatických nýtovacích strojů,“ vysvětluje ředitel společnosti Latecoere Czech Republic Ivan Hrbáč.

Automatický nýtovací stroj zahrnuje tři technologické kroky a procesy, které byly na staré lince zajišťovány pouze manuálně. Tím prvním je samotné vrtání děr, poté aplikace tmelu a samotná instalace nýtů. Původně bylo zapotřebí ke kompletní realizaci těchto kroků ve výrobě dveří zhruba 3,5 dne. Nyní tyto kroky zaberou jeden den. A samotné nýtování trvá už pouze 5–6 hodin.

Přestože došlo k automatizaci tohoto procesu, počet zaměstnanců se nezmění. „Kromě obsluhy automatických nýtovacích strojů je stále potřeba zajistit vizuální kontrolu provedené práce a také se část nýtování i nadále zajišťuje ručně,“ doplnil mistr montáží Jiří Horák. Oproti původní lince však počet ručně instalovaných nýtů na jedněch dveřích klesne z 1500 na pouhých 150–300 kusů. Pro zaměstnance to znamená zásadní rozdíl. „Při této konkrétní činnosti jsou velmi namáhány ruce, především v oblasti zápěstí. Zaměstnancům se výrazně ulehčí. I nadále ale pro ně budeme zajišťovat speciální pravidelné prohlídky a vyšetření,“ objasnil ředitel Hrbáč.

V tuto chvíli fungují ještě obě výrobní linky. Provoz na té původní je postupně utlumován s dokončováním posledních objednávek. Nová linka je nyní ve zkušebním provozu a dochází k dolaďování technických detailů a parametrů. „Je potřeba především dokonale nastavit automatické nýtovací stroje, což zabere nějaký čas. Proto je v tuto chvíli spuštěn zkušební provoz, během něhož dojde k vyladění celé linky,“ upřesnil ředitel Hrbáč.

Airbus A320 NEO patří stejně jako starší typ A320 do kategorie dvoumotorových dopravních letadel určených pro krátké a střední tratě. Vedle modernějších a úspornějších motorů nabízí lepší aerodynamické vlastnosti, kabinu s lepší zvukovou izolací a větším počtem míst, nižší jsou také provozní náklady.

Nýtovací stroj Latecoere Letov Montáž dveří Latecoere Letov Praha Montáže dveří Latecoere Letov

Tematicky související články

Leave a Reply