Pilotinfo

Dnes poprvé letěl Stream – nová vlajková loď TL Ultralight

Přidáno: 08. Září 2015Autor:

Dnes po delší době v Čechách opět vzlétl nový typ letounu. Je nutné říct, že letounu mimořádně krásného a technicky promyšleného, také jeho vývoj od první myšlenky až po dnešní první vzlet trval řadu let. Výsledek však na první pohled stojí za to. Těm, kteří se zajímají o letectví není nutné firmu TL Ultralight nějak široce představovat, z původních „garážových“ začátků v devadesátých letech je to dnes letecká továrna se vším všudy a její moderní prostory a vybavení na letišti v Hradci Králové by jí mohl závidět nejeden tradiční letecký výrobce. Potvrzením kvalit zdejší produkce je i fakt, že jeho stroje dnes létají doslova po celém světě.

TL Ultralight Stream 01

O tom, že v Hradci vzniká letoun zcela nové koncepce se mluvilo a vědělo již dlouho, ostatně výrobce se s vývojem nijak netajil a maketu Streamu v reálném měřítku a v líbivé „vojenské“ kamufláži prezentoval na řadě výstav. Relativně dlouhý vývoj je ale pochopitelný. Je to dané jednak tím, že i v kategorii ultralehkých letounů dnes funguje dozor jinak než před deseti lety, dále profesionálním přístupem výrobce a v neposlední řadě pak koncepcí letounu. Ono postavit letoun se sedadly za sebou v této váhové a rozměrové kategorii nebude rozhodně nic jednoduchého. Změny centráže způsobené už jen tím, zda v letadle letí jedna nebo dvě osoby při této velikosti letounu jsou ohromné. Tady rozhodně neplatí, že je možné „zmenšit“ nějaký velký vzor. Vždy je to nový vývoj a velké laborování.

TL Ultralight Stream 02

TL Ultralight Stream 03

TL Ultralight Stream 04

Streamu se to podle všeho povedlo a dnes má tedy za sebou úspěšný první let. Vypadá krásně nejen na zemi, ale i ve vzduchu (tam ještě lépe). Nezbývá, než mu tedy popřát úspěšnou budoucnost.

TL Ultralight Stream 05

foto Lukáš Tláskal

Tematicky související články

Leave a Reply