Pilotinfo

Aviatická pouť 2014 připomene výročí vypuknutí Velké války

Přidáno: 05. Únor 2014Autor:

Přestože to pohled z okna zrovna dvakrát nepotvrzuje termín letošní, již čtyřiadvacáté Aviatické pouti se blíží. Tradičně proběhne na pardubickém letišti a v tradičním termínu, tedy v sobotu a neděli 31. května a 1. června. Stejně tak program Aviatické pouti bude „standardní“ na který jsou zde návštěvníci zvyklý, totiž na kombinaci letových ukázek, které doplňuje komponovaný pozemní program

Tak jako mnohé jiné historicko-vojenské akce které letos v Evropě proběhnou, tak ani v Pardubicích nemohou opominout první světovou válkou, v mnoha zemích na západ od nás stále zvanou jako Velká válka. Letos si od jejího vypuknutí připomeneme rovných sto let. Velká válka se stala také prvním konfliktem, kde bylo ve větší míře využito letectvo. Bohužel, původních historických letadel nebo jejich replik z období první světové války je v Evropě (na rozdíl od Nového Zélandu) pouze několik kusů.

Organizátoři tak kromě záplavy pilotovatelných maket z českých luhů a hájů, notoricky známých jak z předchozích Aviatických poutí, tak řady jiných českých leteckých dnů věří, že návštěvníkům představí i některé stroje v reálném měřítku a s reálnými letovými charakteristikami. Potvrzená je již replika Fokkeru Dr. I z Německa a hlavně v jednání jsou stále „špeky“, které u nás ještě nebyly. Zejména jde o věrnou repliku Fokkeru D.VII Mikaela Carlssona ze Švédska, který se na Aviatické pouti již několikrát představil se svým originálním Blériotem a věrnou replikou Fokkeru Dr.I.

Podle poslední zprávy, ale organizátoři také jednají s italským stavitelem repliky třímotorového dvouplošníku Caproni Ca.3, který by do Pardubic rád přilétl a předvedl našim divákům typ, který se, sice neslavně, zapsal do historie související se vznikem Československa. S verzí Caproni Ca.33 havaroval před 95 léty, 4. května 1919, při svém návratu do vlasti generál M. R. Štefánik. Účast tohoto skvostu však bude záležet především na tom, zda se podaří včas dokončit letové zkoušky a získat potřebné osvědčení,“ říká k připravovanému programu Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Photo-Massimo-Baldassini-FJC-Ca33R_086-video

Tematicky související články

Leave a Reply