Pilotinfo

Martin Šonka pošesté Mistrem České republiky v letecké akrobacii

Přidáno: 11. Červenec 2016Autor:

Akrobatický pilot a jeden ze dvou českých závodníků série Red Bull Air Race Martin Šonka má v posledních dnech hodně nabitý program. V Břeclavi na Mistrovství České republiky v letecké akrobacii si vyzávodil svůj šestý domácí titul v letecké akrobacii v nejvyšší kategorii Unlimited, do toho zvládnul několik exhibičních vystoupení na leteckých dnech a už dnes odlétá na další zastávku Světového šampionátu Red Bull Air Race do Budapešti, kde bude po loňsku obhajovat umístění na stupních vítězů. “Každý závod beru naprosto vážně a domácí šampionát pro mě byl skvělou přípravou nejen na Budapešť, ale také na Mistrovství Evropy, které bude za pár týdnů v Moravské Třebové, což je má domovská základna,” říká Martin.

Mistrovství ČR v letecké akrobacii 2016 Břeclav

 

Martin sice rozšířil svou sbírku domácích titulů už na docela pěknou řádku, rozhodně ale odmítá, že by domácí závody bral méně vážně nebo že by to pro něj bylo něco jednoduchého a samozřejmého. “ U nás obecně platí, že jakmile se odlepíte s letadlem od zěmě, nemůžete absolutně nic podcenit. Následky by byly velmi vážné. V Česku nás v nejvyšší kategorii Unlimited sice nelétá zrovna hodně, i tak je ale každý závod náročný. Letíte několik letů, kdy tělo dostává opravdu zabrat. I malá chybička v nesprávnou chvíli může znamenat velkou ztrátu a propad. Všichni ode mě očekávají jen to nejlepší, tlak je vždycky. A já sám jsem na sebe pokaždé zdaleka ten nejpřísnější, takže ze sebe chci vydat to nejlepší. Neznám létání na půl plynu nebo něco podobného,” odmítá Martin nějakou rutinu nebo stereotyp při domácích závodech, ostatně v nejvyšší kategorii UNLIMITED na třetím a čtvrtém místě skončili hostující závodníci z Polska..

Martin získal titul jak v klasické akrobacii tak v disciplíně Freestyle. Radost mu navíc udělal i Petr Františ, týmový stratég pro závody Red Bull Air Race, který závodí v nižší kategorii Intermediate. “Je vidět, že mám v týmu ty správné lidi,” směje se Martin. “ Ne ale vážně, je to Petrův první titul, moc mu to přeji. Zlepšuje se, zvládnul to skvěle. Je úžasné, že máme v týmu pro air race takového člověka. Teď od něj budu potřebovat, aby mi alespoň stejně dobře pomohl v Budapešti. Snad nebude hlavou pořád v oblacích.

Martin Šonka a Petr Františ

Už v pondělí totiž Martin a jeho tým vyráží na letošní v pořadí čtvrtý závod série Red Bull Air Race do Budapešti. “Je to jeden z mých nejoblíbenějších závodů. Létá se v centru nádherného města, podlétá se most, je tam každý rok spousta českých fanoušků. Před rokem jsme tam byli na bedně a rádi bychom takové umístění minimálně obhájili,” poodhaluje své ambice. Navíc by určitě rád navázal na druhé místo z Japonska, které ho po dvou nepovedených závodech v úvodu sezóny posunulo na celkové sedmé místo v šampionátu.

Martin Šonka freestyle Břeclav

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.