Pilotinfo

Alexandr Vondra: Švédská nabídka prodloužení pronájmu JAS-39 Gripen je lepší než v létě

Přidáno: 04. Prosinec 2012Autor:

Nabídka švédské strany týkající se prodloužení pronájmu nadzvukových letounů JAS-39 Gripen je bezmála o deset procent lepší, než byla v létě. Na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu to dnes uvedl ministr obrany Alexandr Vondra. Nabídka platí do konce prvního čtvrtletí roku 2013. „Mohu konstatovat, že se jednoznačně ukázalo, že kývnout na nabídku, která byla výsledkem prvních jarních jednání v létě, by nebylo rozumné ani hospodárné. Nyní jsme mnohem dále a švédská strana nabídla podstatně lepší podmínky,“ konstatoval Alexandr Vondra.

„Současná nabídka je bezmála o deset procent lepší, než byla ta letní. Jde o jednoznačný pokrok,“ uvedl a zdůraznil, že stíhací letectvo je a bude pevnou součástí Armády ČR neboť jde o jeden ze základních znaků státní suverenity. O dalším postupu ohledně případného pokračování pronájmu gripenů rozhodne vláda. Čas, po který bude nabídka platit – tedy do konce prvního kvartálu 2013 – by podle Vondry měl být využit k jejímu pečlivému zvážení.

Vzhledem k tomu, že případný další pronájem bude na delší časový horizont, než je existence současné vlády, měl by kabinet o této věci hovořit i s opozicí. „Myslím, že je korektní to probrat i s opozicí,“ sdělil ministr obrany a poděkoval vyjednávacím týmům pod vedením bývalého i současného prvního náměstka Jiřího Šedivého a Vlastimila Picka za odvedenou práci. „Odcházím s čistým svědomím. (…) Udělal jsem, co je v mých silách. Nyní jde o to, to úspěšně dotáhnout do konce,“ uvedl na závěr.

Tematicky související články

Leave a Reply