Pilotinfo

MDM 1 Fox – Plnokrevný akrobatický speciál

Přidáno: 03. Březen 2011Autor:

MDM 1 Fox v letu na zádech

Kluzák byl vyvinut jako akrobatický speciál pro létání v kategorii Unlimited a to i v dvousedadlovém provedení. Povolená přetížení jsou +9/-6 g s maximální rychlostí téměř 300km/h. Příčná obratnost v autorotaci je srovnatelná s legendárním Zlínem Z 50, to vše při rozpětí 14 m. Klouzavost (bez nástavců) 1:26 s minimálním opadáním nižším než 1m/s.

 

Trocha historie

MDM 1 Fox byl na sklonku osmdesátých let vyvinut jako nástupce jednosedadlového kluzáku S 1 Swift. Představen byl v roce 1993 na World Glider Aerobatic Championships v nizozemském Venlo. MDM 1 Fox je profesionální akrobatický speciál využívaný při závodech Mistrovství světa a Mistrovství Evropy. Jeho výhodou je především dvousedadlové uspořádání a velký rozsah v obálce obratů. Tento sportovní plnokrevník nemá na akrobatické obloze žádnou konkurenci, jeho konstruktéři se nebojí jednoduché kabiny, minima tlumících materiálů a hrubého projevu, soustředí se především na požitek z letu. Ten je ovšem absolutní, lepší zážitek si jen těžko dokážete představit, obratnost, rozsah rychlostí, přetížení, atd.. Úsměv na tváři pak vykouzlí příčná obratnost, která se zvýšením rychlosti nad 200km/h jakoby probudí. Řízení je velmi přesné bez vůlí a s ostrým nástupem. Hlavice řídící páky (knypl) má speciální dřevěnou rukojeť pootočenou do osy pravého předloktí. Velmi pak potěší relativní tichost a s rychlostí se zvyšující svist okolního vzduchu :-)

 

  Akrobatický let na kluzáku MDM 1, začne optimální rychlostí ve vleku 130km/h a následným odpoutáním ve výšce 1250m, převážně nad letištěm. Po provedení DÚ začneme se samotnou akrobacií, která je zcela specifická svou tichostí a pozvolným nástupem přetížení. Zvýšením rychlosti nad 200km/h si pak naplno vychutnáme pohyb v trojrozměrném prostoru. Délka letu je přibližně 12 minut včetně aerovleku. 

   

  Pár slov o kluzáku MDM 1 Fox od našich akrobatů:

  Martin Šonka (RBAR): “Fox je nádherný a elegantní, je to taková stíhačka mezi kluzáky. Když jsem s ním začal létat, nadchla mě jeho obratnost, říkal jsem si, to snad ani nemůže být kluzák. Hned jsem si ho oblíbil, protože mi dokonale umožnil užít si ten nádherný pohyb v trojrozměrném prostoru (pokud možno převážně hlavou dolů).”

  Petr Biskup (WC): „Dnes po mnoha letech zkušeností, úspěšné reprezentace a ve zdraví dospivší akrobatického důchodu mohu zodpovědně prohlásit; že byť má tato úžasná orchidej skýtat excelentní zážitek z pohybu v 3D a prvotřídní komfort při její pilotáži, mělo by se tak činit zásadně rukou akrobata, neboť v ladnými křivkami vypracovaném štíhlém těle bije příliš křehké srdce.“

  Jiří Jeník (LAC): „Před prvním letem s Foxem jsem si tak trochu hrál na tvrďáka a tvářil se, že se mě tohle letadlo nemůže příliš dostat. Měl jsem odlétáno několik set akrobatických startů na mnoha typech strojů s povolenou alespoň nějakou akrobacií :) Po prvním seznamovacím letu s Foxem bylo rozhodnuto a já byl okamžitě rozhodnutý prodat polovinu vnitřních orgánů jen proto, abych si ho mohl povodit ještě jednou :-)“

  Přemysl Vávra (EC): „FOX je jak krásná žena, ladné křivky a neopakovatelné zážitky :)…. ale běda, když si začnete myslet, že to máte pevně v ruce – v nejméně očekávaném okamžiku vás vyvede z míry svojí reakcí (několikanásobně přetočené kopáče jsou jen jedním z jejich vrtochů)… takže být pořád ve střehu, naučit se jí naslouchat, potom Vás bohatě odmění…“

  Jan Rozlivka (EC): „Pokud se svezete ve Foxovi, již nikdy neřeknete plachtařská akrobacie, ale jen terminologicky správně akrobacie na kluzáku. Létání s ním je směsicí nádherných pocitů stihače, akrobata sedlajícího plnokrevného oře, kochajícího se lékaře ze známého filmu, orgastického vládce oblak,……..nesmí se však nikdy zapomenout že je to velice atraktivní kráska, která je velice náročná a chyby zkrátka neodpouští.“

  Miroslav Červenka (EC): ,,Kluzák Fox ? Rychlý, pevný, poslušný a charakterově čistý ( jinak to snad ani není možné u kluzáku s přívlastkem AKROBATICKÝ ). Oživne při rychlostech nad 200 km/h, a stejně jako dostihový plnokrevník může zlobit pokud je veden necitlivou rukou. Luňák měl přívlastek „bezmotorová stíhačka“ a Fox je plnohodnotný a technologicky vyspělejší pokračovatel. Prostě a krátce je to super éro a super svezení.

  Miloš Ramert (GAC): “Akrobatický větroň FOX je elegantním dílem i zdařilou leteckou konstrukcí. Ať během náročné vzdušné akrobacie,či v klidu,při odpočinku na pažitu letiště, působí na diváky nezapomenutelným dojmem. Jeho křivky i linie lze srovnávat s dech beroucími díly Michelangella či Botticelliho.

  výkres MDM 1 Fox

Štítky: ,

Tematicky související články

Leave a Reply