Pilotinfo

Slet československých letadel již tuto sobotu v Jihlavě

Přidáno: 08. Září 2020Autor:

Navzdory sílícím opatřením proti Covidu 19 se podařilo přesunout termín již tradičního Sletu československých letadel, který se uskuteční v termínu od 11. do 13. září na letišti Jihlava Henčov. Letošní letecké akce jsou až na výjimky zrušeny, ale tato se opravdu uskuteční.

pozvánka slet 2020 Jihlava

Jak ve druhé polovině srpna tohoto roku pořadatelé na svých webových stránkách avizovali: „Posunem termínu chceme dát prostor vývoji celé situace s cílem snížit zdravotní ohrožení kohokoliv z nás na absolutní minimum. I přes to však uděláme maximum pro to, aby jste měli i letos možnost vidět velkoskupinu československých letadel a oslavili jste společně s námi svátek československého letectví tak, jako každý rok. Připraveno je rovněž spousta novinek a byla by tak velká škoda, kdyby přišly na zmar!“.

Z 50 po GO v Přerově Z 226 po remotorizaci v Přerově

Jen jedna změna oproti původnímu programu bude, bohužel padá opět na vrub koronavirové situaci v zahraničí. Na letošní sedmý slet v pořadí nedorazí dříve avizovaná návštěva části československých letadel létajících dodnes v Národním Rumunském Aeroklubu – Aeroclub României , snad v dalším roce se to již povede. Pro mnoho tuzemských fandů letectví je to stále neznámý fakt, že v Rumunsku dodnes létá řada čs. letadel, mnoho z nich jsou ve velmi dobrém technickém stavu a těší se oblibě tamních pilotů. Ostatně v nedávné minulosti navštívili i některá z našich letišť. Ano, Rumunsko zůstává i nadále velmi chudou zemí s řadou oblastí s minimální infrastrukturou, ale jinde fungují tamní aerokluby mnoho let a to je dobře. Výčet letadel stále létajících v této zemi a vyrobených u nás je vskutku zajímavý: od akrobatických Zlínů Z50LS, Zlíny 142 , kluzáky L-13 Blaník i řadu dalších. Tamní aeroklubová historie sahá až do roku 1920 a je velmi zajímavá. Letošní oslavy 100 let jejich aeroklubu budou ale bez řady zahraničních návštěv.

slet čs letadel Jihlava 2020

Jinak aeroklubové letiště v Henčově u Jihlavy je normálně dostupné, po průjezdu městem se dostanete Polenskou ulicí již směrem na Henčov a letiště se objeví po pravé straně ve chvíli, kdy vyjedete na mírnější kopec směrem z města. Ke dni 2.9.2020 bylo přihlášeno velmi slušných 60 čs. letadel a i další jistě na jihlavském letišti uvidíme. Více k letišti najdete na jeho webu na adrese: www.akji.cz

A pořadatelé dále dodávají: „Jak již tomu byl v loňském roce, i letos budeme pokračovat ve spolupráci s Aeroklubem České Republiky. A že nepůjde o ledajakou spolupráci je zřejmé již nyní. Vedení AeČR se rozhodlo na SČSL 2020 vyslat hned 3 akrobatické unikáty. Konkrétně se jedná o dvojici Zlín Z-50M OK-XRK a OK-TRM a k tomu Zlín Z-50LS OK-FAI, který měli mnozí z vás možnost vidět již v Mladé Boleslavi v loňském roce. A aby toho nebylo málo, svojí účast přislíbili nejen ve velkoskupině, ale společně by měli vystoupit rovněž v rámci hlavního programu Československé symfonie.

Pokud tedy dorazíte do Jihlavy, rozhodně nebudete litovat. Navíc počasí meteorkáři slibují vyloženě letní a tak vzhůru do Jihlavy!

slet Jihlava a aeroklub ČR

Tematicky související články

Leave a Reply

Letadla na prodej
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.